stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2021 bude spuštěno letos na podzim.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku témat na rok 2021.

Vědní oblast
Kraj
Obor
Ústav AV ČR
Jihočeský krajTechnika

Protonový magnetometr

LEKTOR STÁŽE Ing. Michal Vlk, Ph.D.
INSTITUCE Geofyzikální ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 16
POZNÁMKA: Geomagnetická observatoř je dostupná vlakem (Číčenice-Volary) do stanice Husinec a dále pešky přes les (cca 5 km), autobusem ze stanice Chlumany-rozcestí a dále pešky po místní komunikaci (cca 4 km). Dobra dostupnost (i o víkendu) je z mest Prachatice, Vimperk, Písek, Strakonice, České Budějovice, Český Krumlov a Plzeň.
Protonový magnetometr, který se používá od konce 50. let, značně zjednodušil a zpřesnil měřeni geomagnetického pole. V poslední dekádě se zde začíná používat číslicové zpracovaní signálu, které paramenty přístroje dokáže zlepšit o řád. Protože takový přistroj je (i přes relativní jednoduchost) těžko komerčně dostupný, pokusíme se o jeho konstrukci.
Stážista Václav Krásnický
Jihomoravský krajJazykověda

Hledá se dialektolog! Značka: spěchá

LEKTOR STÁŽE Mgr. Marta Šimečková, Ph.D.
INSTITUCE Ústav pro jazyk český
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Je ve všeobecné známosti, že jsou tradiční nářečí na ústupu. O to naléhavější je potřeba zachytit poslední stopy starých nářečí a jejich proměny v čase. Zapojte se do této záchranné mise, a to pod vedením pracovníků dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i. Při plnění tohoto úkolu se seznámíte se základními díly české dialektologie a s metodami nářečního výzkumu. Vytvoříte vlastní dotazník pro zjištění nářečních slov a jevů, provedete terénní výzkum spojený s nahráváním nářečních mluvčích a následným přepisem audiozáznamů, také si vyzkoušíte rozbor nářečních promluv. Pojďte do toho s námi!
Stážisté Eliška Dvořáková, Lenka Veverková
Hlavní město PrahaFilozofie

Filosofie Jana Patočky a její souvislosti

LEKTOR STÁŽE Mgr. Jan Frei, Ph.D. et Ph.D.
INSTITUCE Filosofický ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: Semináře jsou časově pevně vázány: konají se vždy ve čtvrtek odpoledne (13.00-14.30 Jiří Němec nebo Maurice Merleau-Ponty, 14.30-15.00 Jan Patočka). V současné době není jisté, zda bude moci stáž reálně začít od ledna 2021; v době epidemie viru Covid-19 jsou semináře pozastaveny. Obnoveny budou, jakmile to situace dovolí.
Účast na seminářích Archivu Jana Patočky - četba a interpretace vybraných textů Jana Patočky a autorů souvisejících s jeho dílem.
Stážista David Hrubý
Jihomoravský krajLiteratura

Jiří Gruša - příprava spisů současného česko-německého spisovatele

LEKTOR STÁŽE PhDr. Dalibor Dobiáš, Ph.D.
INSTITUCE Ústav pro českou literaturu
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Jak probíhá ediční příprava spisů současného spisovatele od prvních otisků jeho prací, přes knihy až po průzkum podkladů a náčrtů, které se dochovaly v jeho pozůstalosti? A jak vůbec vzniká podobná publikace? Zájemkyně/zájemci se mohou zapojit do tohoto procesu a současně nahlédnout do světa jedinečné osobnosti literáta a diplomata, prezidenta Světového PEN klubu Jiřího Gruši, který psal česky a německy a významně zapůsobil na rozvoj nových, nekonfliktních česko-německo-rakouských vztahů po roce 1989. Stáž je vhodná pro zájemce o literaturu, příp. práci pro nakladatelství; bezpečné ovládání českého pravopisu, důkladnost a znalost němčiny a angličtiny výhodou.
Stážistka Kateřina Lněničková
předchozí123456789...2728další

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Martin P., 17 let

fotografie studenta

Stáž: Rozsivky polních mokřadů jihovýchodní Moravy
Ústav: Botanický ústav
Škola: Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace

1. Proč ses přihlásil do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Do projektu Otevřená věda jsem se přihlásil, abych si vyzkoušel, jaké to je stát se na vlastní kůži součástí veděckého pracoviště, rozvinul své vědomosti v daném oboru a získal zkušenosti, které bych poté mohl následně využít při dalším studiu.
V budoucnu bych se rád věnoval studiu biologie a chemie, a proto bych si rád v rámci této stáže vyzkoušel práce v oboru botaniky a prohloubil tak dále své znalosti v tomto oboru.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Při představě, že bych byl vynálezce a něco vynalézal, byl by to pravděpodobně stroj času, abych všechno hezky stíhal a mohl se při tom ještě hezky vyspat a nebo lék, který by dokázal vyléčit všechny nemoci, a všichni lidé by tak mohli žít plnohodnotný život.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Ve svém volném čase se snažím především přijít na jiné myšlenky, k čemuž mi napomáhá především sport. V rámci programu DofE jsem se začal věnovat fitness, které mě natolik pohltilo, že jsem si koncem bronzové úrovně udělal i trenérský certifikát a nyní občas trénují své kamarády, a motivují je k tomu, aby dělali něco pro své zdraví. V rámci školního debatního klubu se účastním spousty debat, díky kterým získávám mnohé zkušenosti, znalosti a občas potkám i zajímavé lidi. Baví mě věci plánovat, což se uplatní v rámci školního senátu nebo týmu České středoškolské unie, nepohrdnu zajímavou knihou, hlavně klasickou britskou literaturou a rád trávím čas se svými kamarády nad šálkem dobré kávy a nebo procházkou mezi vinohrady při západu slunce.

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš se přihlásit, na kolik stáží chceš, ale chodit pak můžeš jen na jednu stáž.

Co když budu přijat na více stáží?

Na více stáží najednou Tě vybrat nemůžou, protože hned, jak si tě vybere jeden lektor, ostatním lektorům zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné až do 30. listopadu. Poté si lektoři budou z přihlášek vybírat své stážisty. Výsledek se tedy dozvíš v druhé polovině prosince.

Co mám přiložit jako reference k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale určitě pomohou lektorům při rozhodování, koho si na stáž vybrat. Můžou to být diplomy, certifikáty, doporučující dopis od učitele a další. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí?

Stačí, pokud máš o téma stáže zájem a jsi připraven/a si spoustu nových věcí vyzkoušet a naučit se je. Všechny stáže jsou pro žáky středních škol a gymnázií a lektoři s tím počítají. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš nebo čemu se věnuješ a na jaké úrovni.

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží i v červenci a srpnu. Ale pokud by pro Tebe a lektora bylo obtížné najít v létě společný termín, můžeš si chybějící stáž nahradit třeba v září.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.