stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2024 bude spuštěno v listopadu 2023.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Celá ČRVědy o Zemi

Vyfoť si a prozkoumej bouři

LEKTOR STÁŽE RNDr. Petr Zacharov, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE ÚFA AV ČR, Boční II 1401, 141 00 Praha 4 - Spořilov
POZNÁMKA: Předpokládá se zapojení studentů alespoň do některé popularizační akce ÚFA v Praze, např. Den Země (duben), Veletrh vědy (červen) nebo Týden Akademie věd (listopad). V rámci akce se student seznámí s jednoduchými pokusy demonstrujícími konvektivní oblačnost.
Bouřky fascinují lidstvo od nepaměti svojí tajemnou krásou, potenciálním nebezpečím, ale i ztíženou předpověditelností. Zkuste se stát lovcem bouřek - sledovat předpověď počasí a radarová nebo satelitní měření a v terénu si pak vyfotit krásnou letní bouři. Studenti se seznámí s konvektivními bouřemi, s jejich projevy a prozkoumají svoji ulovenou bouři.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Hlavní město Praha

Biogeneze malých nekódujících RNA

LEKTOR STÁŽE prof. David Staněk, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, 14200, Praha 4
POZNÁMKA: Obor stáže: molekulární biologie
Krátké nekódující RNA (snRNA) jsou klíčové molekuly, které katalyzují RNA sestřih. Tento proces, při kterém dochází k odstranění nekódujících sekvencí z pre-mRNA, je katalyzován tzv. sestřihovým komplexem, který je jedním z největších komplexů v buněčném jádře. Sestřihový komplex je tvořen cca 150 komponenty. SnRNA studované v naší laboratoři jsou základními strukturními a funkčními komponenty sestřihového komplexu. Cílem předkládaného studentského projektu je studovat biogenezi snRNA od transkripce po jejich inkorporace do sestřihového komplexu. Primární metody používané v projektu zahrnují práce s nukleovými kyselinami, bakteriemi a lidskými buněčnými kulturami. Studenti budou pracovat s plasmidy pro expresi snRNA, exprimovat snRNA v lidských buňkách a detekovat je pomocí mikroskopie a gelové elektroforézy.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Hlavní město PrahaBiochemie

Výlev inzulínu je klíčová funkce beta buněk slinivky břišní

LEKTOR STÁŽE RNDr. Lydie Plecitá, PhD.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, Praha 4
Beta buňky Langerhansových ostrůvků jsou součástí slinivky břišní a řídí rovnováhu glukózy v organismu. Pokud dojde ke zvýšení koncentrace glukózy v krvi (např. po jídle), vylijí hormon inzulín, který působí na buňky periferních tkání a díky němu tyto tkáně využijí glukózu z krve a její koncentrace klesne. Dlouhodobě zvýšená hladina glukózy v krvi je pro naše tělo škodlivá. Co když ale dojde k poruše výlevu tohoto důležitého hormonu? Dochází k rozvoji cukrovky, což je dlouhodobý proces. Domníváme se, že na počátku se organismus nedostatek inzulínu snaží mimo jiné kompenzovat zvýšenou produkcí hormonů inkretinů, zejména GLP1, který je vylučován do krevního řečiště ze střevních buněk po jídle, ale je i vyráběn přímo v pankreatických ostrůvcích. Jaký je mechanismus této kompenzace a jak GLP1 působí na beta buňky slinivky břišní? Pojďmě to prostudovat. Modelem nám bude imortalizovaná linie pankreatických beta buněk, kterou budeme geneticky modifikovat, abychom potlačili glukózou indukovaný výlev inzulinu. Pomocí modulátorů receptoru pro GLP1 na povrchu beta buněk budeme studovat vliv tohoto inkretinu na výlev inzulínu.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Hlavní město PrahaBiofyzika

Biological Effects of High Magnetic Fields: The Use of Magnetic Fields in Healing

LEKTOR STÁŽE doc. Vitalii Zablotskii, DrSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Na Slovance 1999/2, 182 00 Praha 8
POZNÁMKA: in English
During this internship, you will have the opportunity to learn about the latest advancements in magnetobiology and magnetomedicine—fields that are currently developing rapidly: https://www.youtube.com/watch?v=Xqlj48STSkQ In the first half of the internship, you will acquire basic theoretical knowledge about the interaction of magnetic fields with living cells and their structural elements, such as the cell membrane, F-actin, DNA, etc. In the second half of the year, you will participate in theoretical calculations of the magnetic field distributions used in magnetomedicine. Currently, we are not planning any experimental research, but if such an opportunity arises, for example, studying the influence of magnetic fields on plant growth, we will certainly take advantage of it during the internship.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.