stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2024 bude spuštěno v listopadu 2023.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaChemie

Elektrochemie 2D materiálů

LEKTOR STÁŽE Ing. Martin Jindra
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Dolejškova 2155/3, Praha 8, 182 23
POZNÁMKA: Stáž je na pomezí fyziky a chemie. Umět s pythonem se bude hodit ale není to nutnost.
2D materiály jsou struktury a tlouštce pouze pár atomů, což dokáže změnit jejich vlastnosti oproti 3D materiálům. Na této stáži se zaměříme na studium monovrstev pomocí elektrochemických technik. Máme na to aparaturu, kterou nenajdeš jinde na světě, postavili jsme si ji totiž sami! Chceš si s ní zkusit něco změřit?
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Hlavní město PrahaChemie

Analýza neurosteroidů a jejich katalogizace

LEKTOR STÁŽE Ing. Marina Morozovová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Flemingovo náměstí 542/2, Dejvice, 160 00 Praha
Neurosteroidy a jejich analogy mají velký potenciál při léčbě poruch centrální nervové soustavy. Naše laboratoř se zabývá syntézou těchto sloučenin, kdy závěrečným krokem je ověření jejich čistoty. V rámci stáže se seznámíme s pokročilými analytickými technikami, konkrétně kapalinovou chromatografií spolu s hmotnostní spektrometrií a detektorem rozptylu světla. Cílem stáže bude naučit studenty, jak identifikovat a analyzovat neurosteroidy a jejich analogy. To obnáší jejich přípravu, měření a vyhodnocení získaných dat. Důležitým krokem je prvotní selekce látek, které ještě nejsou v knihovně, a jejich systematická organizace. Tento projekt poskytne studentům praktické dovednosti v oblasti analytického chemika, a přispěje k porozumění významu analytické čistoty v kontextu farmaceutického vývoje.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaChemie

Příprava a charakterizace fotokatalyticky aktivních sorbentů využitelných pro čištění odpadních vod

LEKTOR STÁŽE Ing. Magdalena Caklová, Ph. D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav chemických procesů AV ČR v. v. i., Rozvojová 135/1, 165 00 Praha 6
S rostoucí spotřebou léčivých přípravků se zvyšuje také kontaminace odpadních vod farmaceutickými látkami. Většina standardních systémů čištění odpadních vod nedokáže tyto mikropolutanty zcela odstranit, což vede k jejich uvolňování a kumulaci v životním prostředí. To přestavuje potenciální riziko nejen pro vodní ekosystémy, ale i pro veřejné zdraví. Z tohoto důvodu je nezbytné vyvíjet účinné a ekologické technologie vhodné pro odbourávání těchto kontaminantů. V naší laboratoři se seznámíte s dostupnými metodami dočišťování kontaminovaných vod a s jejich principy. Budete se podílet na přípravě a testování nových fotokatalyticky aktivních sorbentů vhodných pro degradaci různých organických sloučenin z odpadních vod.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Hlavní město PrahaChemie

Pátrání po lepších fotosenzitivních kapalně krystalických materiálech

LEKTOR STÁŽE Mgr. Terézia Jurkovičová, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i., Na Slovance 1999/2, 182 00 Praha 8
POZNÁMKA: Akce Otevřená věda se účastníme již několik let.
Cílem této stáže je charakterizace fyzikálních i chemických vlastností nových fotosenzitivních kapalně krystalických materiálů s chirálním centrem v molekule. Po prvotní charakterizaci mezomorfního chování látek se zaměříme na studium fotoizomerizace jednotlivých látek a jejího vlivu na separační chování během vysokoúčinné kapalinové chromatografie (HPLC). Materiály podrobíme i enantioselektivní HPLC. V úvodu budeme pozorovat charakteristické textury jednotlivých fází v polarizovaném světle optického mikroskopu a následně určovat teploty fázových přechodů pomocí diferenční skenovací kalorimetrie. Dále zjistíme optimální podmínky pro chromatografické dělení látek a využijeme je při studiu rychlosti fotoizomerizace a relaxace. K charakterizaci látek využijeme i měření optické rotace látek.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.