stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaAstronomie

Temná oblaka vodíku v kupách galaxií

LEKTOR STÁŽE Mgr. Richard Wünsch, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI stáž bude probíhat formou pravidelných setkání cca 1x týdně a nějaké práce doma
MÍSTO STÁŽE Astronomický ústav AV ČR, v.v.i., Boční II 1401/1, 141 00 Praha 4
Radiová pozorování na vlnové délce 21cm blízkých kup galaxií objevila oblaka neutrálního vodíku, která připomínají galaxie. Ve viditelné a infračervené části spektra ale žádné galaxie v těchto směrech nepozorujeme. Může se jednat o tzv. temné galaxie, které neměly dostatek plynu k vytvoření hvězd, nebo plyn vyvržený z některé z galaxií kupy, nebo objekty zatím neznámého typu. Na Astronomickém ústavu AV ČR tyto objekty studujeme porovnáváním pozorování s numerickými simulacemi, které testují scénáře vzniku a přežití těchto objektů. Cílem stáže bude zapojit se do analýzy těchto pozorování a pomoci s vývojem kódu, který převádí numerické simulace na tzv. syntetická pozorování, t.j. přepočítá údaje o hustotě, teplotě a rychlosti plynu na spektrum radiového záření, které by zachytil teleskop, kdyby takový objekt pozoroval. Student(ka) se naučí některé zajímavosti o záření plynu ve vesmíru a vyzkouší si práci na vývoji astronomického softwaru v jazyce Python.
Hlavní město PrahaFyzika

Data Science for Crystal Structures

LEKTOR STÁŽE Dr.rer.nat. Wolfgang Hornfeck
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Cukrovarnická 10/112, 162 00 Praha 6
POZNÁMKA: The internship will be held in English.
The internship will show how physical experiments and theory related to crystal structures and their properties are interrelated. The internship focuses on the analysis of crystal structures with computer software developed at the institute in order to uncover novel characteristics of crystal structures. If the intern is interested, a part of their work can be related to programming using the Python language. The intern will get an overview about all of the department of structure analysis. The intern will participate in state-of-the-art research. The internship will be aimed on the individual development of conceptual skills in an interdisciplinary research field, located at the intersection of chemistry, physics, and mathematics, thus an inclination of the intern towards abstract thinking and general problem solving, combined with strong communication skills, will be beneficial. Whether or not the intern has these skills already is not so much of importance, however, an interest and openness for learning is assumed. Eventually, the intern should develop an authentic understanding of how science is actually done.
Hlavní město PrahaFyzika

Počítačové simulace fotochemických procesů v molekulách s využitím strojového učení

LEKTOR STÁŽE Mgr. Jakub Martinka
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Dolejškova 2155/3, 182 00 Praha 8-Libeň
POZNÁMKA: Stáž je na pomezí oborů chemie a fyziky, je vhodné mít vlastní notebook.
Díky obrovskému výkonu dnešních počítačů už chemie není jen o laboratorních pokusech, ale můžeme zkoumat chemické procesy i pomocí počítačových simulací. Vedle experimentů a teoretických předpovědí tak zastávají simulace významnou roli. Výpočty, které provádíme, ale vždy vyžadují kompromis mezi tím, jak dlouho budou trvat a jak přesných výsledků dosáhneme. I když používáme ty nejmodernější superpočítače, některé velké molekuly nebo dlouhodobé procesy jsou stále velmi výpočetně náročné. V našem týmu se zaměřujeme na vývoj nových metod a jak tyto výpočty zefektivnit, například pomocí strojového učení. Během této stáže se student/ka naučí pracovat se základními programy kvantové/výpočetní chemie, používat skripty v jazyku Python ke zpracování dat. Studovaným systémem bude malá organická molekula absorbující světlo, která bude simulována v energeticky vzbuzeném, tzv. excitovaném, stavu. Vygenerovaná data budou složit tréninku a ohodnocení přesnosti těchto modelů v rámci.
Středočeský krajFyzika

Svět podivných jader

LEKTOR STÁŽE Ing. Dalibor Skoupil, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav jaderné fyziky AV ČR, v.v.i., Husinec - Řež, čp. 130, 250 68 Řež
Atomové jádro tvoří proton a neutron. To dnes každý ví. Ale co tvoří takové podivné jádro, tzv. hyperjádro? Co je to hyperon? Co jsou to kvarky a co je to podivný kvark? Jakými nástroji dokážeme tyto částice zkoumat? Jak je dokážeme vytvářet? A jakou roli vlastně hrají při našem zkoumání zákonitostí přírody? Na tyto a další otázky se pokusíme najít adekvátní odpovědi. Přitom zabrousíme do tajů kvarkového modelu, provedeme výpočty jednoduchých procesů kvantové elektrodynamiky a kvantové chromodynamiky, při nichž si vyzkoušíme konstrukci Feynmanových diagramů a také si ,,osaháme" veškerý potřebný matematický aparát. V neposlední řadě si také představíme teorie založené na efektivních Lagrangiánech vhodné k výpočtům procesů fotoprodukce a elektroprodukce kaonů na nukleonech. Cílem stáže pak zejména bude seznámit se s teoretickým modelem pro popis produkce hyperonů a provést vlastní výpočty pozorovatelných veličin. Stáž je určena pro všechny, které neodradil předchozí text a kteří jsou ochotní trávit dlouhé (nejen zimní) večery (a vlastně nejen večery) nad fyzikálními výpočty.
předchozí123456789...3435další

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Rád bych dalším rokem pokračoval ve stáži, jelikož mne nadchlo téma biologické ochrany rostlin, patologie hmyzu a nematologie obecně.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
To je těžká otázka. Pravděpodobně něco, co by zároveň zefektivnilo lidskou činnost, ale zároveň to mělo přínos ekonomický a obecně pro lidskou společnost.

3. Vaše záliby, koníčky:
mikroskopie, nematologie, mikrobiologie, čtení

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.