stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2021 bude spuštěno letos na podzim.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Kraj
Obor
Ústav AV ČR
Jihomoravský krajPopularizace vědy

Aktivizace veřejnosti a design citizen science projektu

LEKTOR STÁŽE RNDr. Jakub Trojan, MSc, Ph.D.
INSTITUCE Ústav geoniky AV ČR, v. v. i.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: V rámci návrhu vlastního projektu lze toto navázat na existující projekty Ústavu geoniky AV ČR.
V rámci stáže se student(k)a seznámí se základními principy občanské vědy (citizen science). Provede jejich excerpci a základní analýzu, přičemž ambicí je navržení vlastního projektu citizen science včetně návrhu na aktivizaci veřejnosti k zapojení se do občanskovědních aktivit. Aktivity budou spojeny s nově vznikajícím národním portálem občanské vědy - www.citizenscience.cz
Hlavní město PrahaPopularizace vědy

Otevřeme vědu! Aneb stáž na popularizaci Open Science

LEKTOR STÁŽE Ing Tereza Šímová
INSTITUCE Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Open Science je hnutí usilující o odstranění všech bariér při sdílení výsledků vědy a výzkumu. Open Science tak napomáhá k transparentnosti a otevřenosti celého výzkumného procesu. Stáž je zaměřena na popularizaci témat spojených s Open Science. Pokud máš zájem popularizovat vědu a baví Tě práce se sociálními médii (především TikTok a Instagram), je tato stáž to pravé pro Tebe. Společně budeme vytvářet krátká popularizační videa na TikTok, příspěvky, stories a reels na Instagram. Aktivní zkušenost s tvorbou obsahu na sociálních sítí je výhodou, stejně jako znalost angličtiny (pokud už máš nějakou tvorbu na sociálních sítích za sebou, uveď v motivačním dopise i odkaz na svou tvorbu). Jak řekla Eva Méndez “Science is like a parachute. If it is not open, it is not going to help us“ - pojďme společně otevřít vědu!
Hlavní město PrahaPopularizace vědy

Popularizuj vědění o společnosti!

LEKTOR STÁŽE PhDr. Filip Lachmann
INSTITUCE Sociologický ústav AV ČR, v. v. i.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Vědecké poznatky nepatří do šuplíku! Texty v odborných časopisech, které jsou dnes hlavním médiem vědecké produkce, mohou působit odtažitě a nepřístupně, mohou být zabaleny do žargonu, kterému široká veřejnost nemusí snadno porozumět. Proto je na místě aktivity vědkyň a vědců šířit rovněž takovým způsobem, aby jim rozuměli i čtenáři a čtenářky, kteří se s daným oborem či tématem nemuseli doposud setkat. Popularizace vědy přitom neznamená její banalizaci. Na stáži se naučíme, jak pracovat se zdroji a přetvářet je ve srozumitelnou a poutavou informaci. Zároveň si povíme něco o každodenním vědeckém provozu a o tom, jakou roli v něm můžeme hrát my jako prostředníci mezi akademickým a neakademickým světem.
Hlavní město PrahaPopularizace vědy

Staň se popularizátorem biomedicínského výzkumu a experimentální medicíny

LEKTOR STÁŽE Mgr. Petr Caletka
INSTITUCE Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Baví Tě věda a sociální sítě? Facebook, Instagram a TikTok je tvůj druhý domov? Jsi kreativní a máš hlavu plnou nápadů? Pokud jsi odpověděl(a) třikrát ano, je tato pozice přesně pro Tebe. Hledáme parťáka (stážistu/stážistku) do PR týmu ÚEM AV ČR, který nám pomůže s popularizací vědy a výzkumu, zejména u středoškolských studentů. Od uchazeče/uchazečky očekáváme samostatnost, pečlivost a zodpovědnost, kreativní myšlení a uživatelskou znalost sociálních sítí Facebook, Instagram a TikTok. Předchozí zkušenost s vlastní tvorbou/copywritingem (např. vlastní blog, YouTube kanál, spolupráce ve školní redakci) je výhodou. Mimoto očekáváme perfektní znalost českého jazyka a angličtinu na komunikační úrovni. Pokud uspěješ: staneš se součástí uznávané výzkumné instituce / poznáš prostředí Akademie věd ČR a špičkového biomedicínského výzkumu / získáš zkušenosti v oboru Public Relations / zdokonalíš své komunikační a prezentační dovednosti v rámci kurzů Akademie ČTK / získáš cenné znalosti a zkušenosti v oblasti vědy a výzkumu. V rámci stáže budeš: vytvářet obsah pro webové stránky a posty na sociální sítě / komunikovat s kolegy, studenty i vědci / spolupracovat na přípravě a organizaci propagačních a vzdělávacích akcí / spolupracovat na přípravě a tvorbě popularizačních videí a propagačních materiálů. Tak neváhej a přihlas se! Těšíme se na Tebe.

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Alice Ch., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Současná aplikovaná etika
Ústav: Ústav státu a práva
Škola: Gymnázium da Vinci
Další informace

Martin P., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Rozsivky polních mokřadů jihovýchodní Moravy
Ústav: Botanický ústav
Škola: Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace
Další informace

Zora Z., 17 let

fotografie studenta
Stáž: Nanočástice jako nosiče léčiv
Ústav: Mikrobiologický ústav
Škola: Gymnázium Josefa Jungmanna
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor na svou stáž, tak ostatním lektorům zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku 2021.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.