stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2021 bude spuštěno letos na podzim.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku témat na rok 2021.

Vědní oblast
Kraj
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaPsychologie

Jak děti vnímají svůj mateřský jazyk: Vliv akcentu na výběr kamaráda II.

LEKTOR STÁŽE Dr. Kateřina Chládková, MA
INSTITUCE Psychologický ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Stáž navazuje na první fáze výzkumu z roku 2020, zaměřeného na vnímání mateřského jazyka a jeho regionálních dialektů u předškolních a mladších školních dětí. V rámci stáže budeme provádět další sběr dat, abychom zjistili, jestli a jaký přesně vliv má regionální přízvuk nebo cizí jazyk dítěte vliv na výběr potentciálního kamaráda. Vedle dalšího sběru dat s dětmi proběhne ověřování materiálu s dospělými mluvčími a ve finále připravíme článek k publikaci v odborném časopise.
Stážisté Natálie Kikoťová, Jana Šimsová
Hlavní město PrahaSociologie

Gender a technologie

LEKTOR STÁŽE Mgr. Nina Fárová, Ph.D.
INSTITUCE Sociologický ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Jakým způsobem ovlivňují technologie lidské myšlení a jednání? Promítají se existující genderové stereotypy i do vytváření a používání technologií? Mají muži a ženy k technologiím stejný přístup? Nejen nad těmito otázkami se budeme zamýšlet v průběhu sociologické stáže, která vám představí, jak vypadá kvalitativní výzkum genderové dimenze v oblasti technologií. Naučíte se, jak pracovat s odbornou literaturou, jak provádět výzkumné rozhovory, jak analyzovat a interpretovat získaná data a jak prezentovat výsledky vašeho výzkumu. Společně se podíváme na to, jak lze skrze sociologický výzkum a genderovou perspektivu porozumět světu technologií.
Stážisté Karolína Jelínková, Monika Smiešková, Leona Wagnerová
Hlavní město PrahaPopularizace vědy

Popularizace geovědních oborů na sociálních sítích a akcích pro veřejnost

LEKTOR STÁŽE Mgr. Petr Brož, Ph.D.
INSTITUCE Geofyzikální ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: Stáž je určena pro 2 studenty / studentky.
Chceš zjistit, co obnáší informování veřejnosti o výsledcích vědecké práce a příprava příspěvků na web a sociální sítě? Nebo chceš natáčet videa, naučit se pracovat s grafikou i si osvojit základy kreativního psaní? Pojď si vyzkoušet, jak lze převést komplikovanou řeč vědeckých studií do zajímavého obsahu. Pojď nám pomoci vytvářet upoutávky pro sociální sítě, letáky, výstavy, či krátké klipy z akcí, které připravujeme pro veřejnost. K tomu se dozvíš spoustu informací o sopkách, zemětřeseních a Zemi vůbec. Baví tě komunikovat, jsi kreativní a věda ti přijde cool? Tak zmáčkni tlačítko Přihlásit se!
Stážisté Beáta Nováková, Jessica Anna Rodriguesová Serpa, Ester Zientková

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Alice Ch., 17 let

fotografie studenta

Stáž: Současná aplikovaná etika
Ústav: Ústav státu a práva
Škola: Gymnázium da Vinci
Další informace

Martin P., 17 let

fotografie studenta

Stáž: Rozsivky polních mokřadů jihovýchodní Moravy
Ústav: Botanický ústav
Škola: Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace
Další informace

Zora Z., 17 let

fotografie studenta

Stáž: Nanočástice jako nosiče léčiv
Ústav: Mikrobiologický ústav
Škola: Gymnázium Josefa Jungmanna
Další informace

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš se přihlásit, na kolik stáží chceš, ale chodit pak můžeš jen na jednu stáž.

Co když budu přijat na více stáží?

Na více stáží najednou Tě vybrat nemůžou, protože hned, jak si tě vybere jeden lektor, ostatním lektorům zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné až do 30. listopadu. Poté si lektoři budou z přihlášek vybírat své stážisty. Výsledek se tedy dozvíš v druhé polovině prosince.

Co mám přiložit jako reference k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale určitě pomohou lektorům při rozhodování, koho si na stáž vybrat. Můžou to být diplomy, certifikáty, doporučující dopis od učitele a další. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí?

Stačí, pokud máš o téma stáže zájem a jsi připraven/a si spoustu nových věcí vyzkoušet a naučit se je. Všechny stáže jsou pro žáky středních škol a gymnázií a lektoři s tím počítají. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš nebo čemu se věnuješ a na jaké úrovni.

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží i v červenci a srpnu. Ale pokud by pro Tebe a lektora bylo obtížné najít v létě společný termín, můžeš si chybějící stáž nahradit třeba v září.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.