stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2024 bude spuštěno v listopadu 2023.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaArcheologie

Popularizace archeologie v praxi

LEKTOR STÁŽE Mgr. Kateřina Kleinová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Letenská 4, 11800 Praha 1
Archeologie dlouhodobě patří mezi veřejností oblíbené vědecké disciplíny, často se objevující v různých médiích. V záplavě vědeckých výsledků, zajímavostí, mýtů a vyložených nesmyslů ale často není jednoduché se zorientovat. Co všechno nabízí dnešní archeologie a jak současný výzkum co nejlépe zprostředkovat všem – od odborné komunity po úplné laiky? V rámci stáže vám chceme představit jednotlivá odborná oddělení pražského Archeologického ústavu a to, čím se zabývají. Podíváte se na výzkum v terénu, do laboratoří, archivu, knihovny nebo třeba depozitářů. A protože chceme povědomí o naší práci co nejvíce rozšířit, budeme především vytvářet popularizační videa pro sociální sítě (hlavně Instagram, FB). Kromě toho si vyzkoušíte základy grafických prací, editaci videí apod. Společně s námi se zapojíte do organizací akcí připravovaných pro veřejnost jako je např. Archeologické léto, Veletrh vědy, A-Fest, nebo Mezinárodní den archeologie. A co očekáváme od stážistů? Zájem o humanitní obory (archeologii, historii apod.), zájem o sociální sítě a jejich fungování, komunikativnost a kreativitu.
STÁŽISTÉ Alexander Paták, Eliška Slavíková, Nikola Šímová
Jihomoravský krajPopularizace vědy

Geography rocks!

LEKTOR STÁŽE RNDr. Jakub Trojan, MSc, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Drobného 28, 602 00 Brno
Cílem stáže je systematické poznávání a prezentace geografických projektů oddělení environmentální geografie Ústavu geoniky AV ČR. Součástí stáže je spolupráce s vědeckými pracovníky napříč oddělením, vč. popularizačního týmu, za účelem poznání aktuálního způsobu prezentace (vesměs geografických) aktivit pracoviště. Výstupem bude návrh optimalizace popularizačních aktivit oddělení environmentální geografie doplněné sérií propagačních materiálů s aktivní participací na komunikaci vědy směrem k veřejnosti.
Středočeský krajPopularizace vědy

Chemickou hvězdou na Instagramu

LEKTOR STÁŽE RNDr. Zuzana Kotková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav anorganické chemie AV ČR, v. v. i., Řež 1001, 250 68 Řež
POZNÁMKA: Lze se setkávat příležitostně i online
Koťátka, štěňátka a nejlépe kapybarátka. To jsou hlavní hvězdy současného Instagramu. Možná se mezi žáky však vyskytují i tací, které fascinuje svět jiný – neviditelný a tajemný svět atomů a molekul, plný překvapení, vůní a světel a jehož poznávání je stále více společensky ceněno. Zkuste s námi sdílet nadšení pro vědu s veřejností. Budete mít možnost podílet se na vytvoření strategie pro publikování příspěvků na Instagramu na profilu Ústavu anorganické chemie v Řeži. Seznámíte se s výzkumem ústavu, který zasahuje do velkého množství vědních oborů. Budete mít možnost spolu s námi rozvinout svou kreativitu a sestavit obsah na míru svým spolužákům – od odborných příspěvků, přes zábavná videa, pozvánky, společenské události, vzdělávací příspěvky nebo třeba i vtipy.
Středočeský krajPopularizace vědy

Chemie bez hranic

LEKTOR STÁŽE RNDr. Zuzana Kotková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav anorganické chemie AV ČR, v. v. i., Řež 1001, 250 68 Řež
POZNÁMKA: Lze se částečně scházet i online
Kam až sahají hranice dnešní anorganické chemie? Zajímá se „anorgána“ opravdu jen o kameny, krystaly, soli a názvosloví? Nebo se nebojí nahlédnout mnohem, mnohem dál? Pojďte nám pomoci sestavit zábavnou teambuildingovou hru, která vytáhne žáky na chvíli z běžné hodiny a dovolí jim hravou formou poznat, jak fascinující svět mohou anorganičtí chemici zkoumat a kolika moderním a potřebným oborům dokáže anorganická chemie nabídnout své služby. Budete mít možnost se blíže seznámit s výzkumem přímo u primárního zdroje – na Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR - a na základě výsledků tohoto výzkumu nám pomoci sestavit hru, se kterou budeme moci vyjet za žáky středních škol. Právě váš vhled do současného studentského prostředí nám pomůže sestavit hru tak, aby byla poutavá a zajímavá i pro vaše spolužáky.

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.