stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2021 bude spuštěno letos na podzim.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Kraj
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaLékařské vědy

Axonal regeneration in the spinal cord

LEKTOR STÁŽE Anda Cimpean
INSTITUCE Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: I am a PhD student from abroad and I don't speak czech. For avoiding language barriers it would be ideal to have an English, Spanish or Romanian speaking student joining.
We are a neuroscience research department and we are focussed on regeneration and plasticity in the central nervous system. The internship will consist of getting familiar with neuroscience techniques, critical thinking, analysis, and of course, with the neuroscience community. The student will have the opportunity to join a wonderful department next to many young and friendly researchers.
Stážisté Helena Hadrbolcová, Elizaveta Podobnaya, Eliška Zvolská
Hlavní město PrahaDějiny umění

Od výzkumu ke knížce. Jak vznikají vědecké publikace

LEKTOR STÁŽE Mgr. Lenka Panušková, Ph.D.
INSTITUCE Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Student-stážista se bude podílet na přípravě závěrečné vědecké publikace z oblasti dějin umění. Seznámí se s principy editorské a redakční práce, přípravou obrazové dokumentace a podkladů. Zároveň pronikne do problematiky autorského práva týkajícího se reprodukcí v odborné literatuře. Jelikož publikace bude vycházet v zahraničním nakladatelství, ověří si své jazykové schopnosti a získá potřebnou slovní zásobu.
Stážistka Valentina Homolová
Jihomoravský krajDějiny umění

Umělecké památky Moravy a Slezska - archiv k projektu

LEKTOR STÁŽE Mgr. Kateřina Dolejší, Ph.D.
INSTITUCE Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
V září letošního roku vyšel tiskem 3. svazek rozsáhlé topografické encyklopedie Umělecké památky Moravy a Slezska. Při zpracování jednotlivých hesel svazků 1-3 vzniklo velké množství přípravného písemného materiálu, fotodokumentace a plánových podkladů. K jejich dalšímu účelnému využití vznikne v brněnském pracovišti archiv, jehož založení bude základní náplní stáže. V rámci pořádání dokumentace bude mít stážista možnost blíže se seznámit s tímto dlouhodobým projektem Ústavu dějin umění.
Hlavní město PrahaFilozofie

Filosofie Jana Patočky a její souvislosti

LEKTOR STÁŽE Mgr. Jan Frei, Ph.D. et Ph.D.
INSTITUCE Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Účast na seminářích Archivu Jana Patočky - četba a interpretace vybraných textů Jana Patočky a autorů souvisejících s jeho dílem.
Stážistka Anna Balcarová

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Alice Ch., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Současná aplikovaná etika
Ústav: Ústav státu a práva
Škola: Gymnázium da Vinci
Další informace

Martin P., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Rozsivky polních mokřadů jihovýchodní Moravy
Ústav: Botanický ústav
Škola: Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace
Další informace

Zora Z., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Nanočástice jako nosiče léčiv
Ústav: Mikrobiologický ústav
Škola: Gymnázium Josefa Jungmanna
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor na svou stáž, tak ostatním lektorům zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku 2022.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.