stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2024 bude spuštěno v listopadu 2023.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Jihočeský krajBiologie

Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin

LEKTOR STÁŽE Ing. Jiří Nermuť, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE BC AV ČR, v. v. i.Branišovská 1160/31, 37005 České Budějovice
Mšice broskvoňová přenášející rostlinné viry a invazivní plzáci způsobují vážné poškození rotlin. Jejich regulace se spoléhala výhradně na chemické pesticidní látky. Výsledkem je, že mšice broskvoňová patří mezi hmyz nejvíce odolný vůči pesticidům, zatímco voda a půda jsou znečištěny zbytky pesticidů. Proto se snažíme vyvinout ekonomicky efektivní strategii biologické regulace populací škůdců šetrnější k životnímu prostředí. Cílem projektu je nalézt a definovat účinné bakteriální metabolity, které jsou schopny zabíjet nebo zpomalovat rozvoj modelových škůdců. Projekt se zaměří na účinnost sekundárních metabolitů bakterií rodu Xenorhabdus v laboratorních a poloprovozních podmínkách.
STÁŽISTÉ Adam Kraml
Jihočeský krajBiologie

Masové produkce hlístic a bakterií v tekutých médiích pro biologickou ochranu rostlin

LEKTOR STÁŽE Ing. Jiří Nermuť, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE BC AV ČR, v. v. i.Branišovská 1160/31, 37005 České Budějovice
V naší laboratoři jsme vyvinuli dva produkty pro biologickou ochranu rostlin. Oba jsou na trhu, ale nyní potřebujeme rozšířit výrobní technologii. V jednom z dalších výzkumných projektů, který se zaměřuje na regulaci mšic pomocí bakteriálních sekundárních metabolitů, budeme začínat s poloprovozní aplikací těchto látek. Z tohoto důvodu je nutné rozšířit technologii, tak aby bylo možné produkovat metabolity i hlístice v odpovídající kvalitě ve velkém objemu. Nejprve začneme jednodušší technologií na třepačkách a později bude následovat produkce v laboratorním bioreaktoru, který by měl poskytovat mnohem vyšší stabilní výtěžek. Vaším úkolem bude nastartovat, otestovat, ověřit metody a najít optimální řešení, které bude použito v dalších částech našeho výzkumu.
STÁŽISTÉ Tereza Píšková, Adina Přibylová
Hlavní město PrahaBiologie

Identifikace mikroskopických hub a studium jejich sekundárních metabolitů 2

LEKTOR STÁŽE Ing. Michaela Švarcová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE Mikrobiologický ústav AV ČR, Vídeňská 1083, Praha 4, 14220
V rámci stáže bude student izolovat mikroskopické houby z prostředí. Po získání čistých kultur bude provedena jejich identifikace pomocí morfologie a DNA sekvencí. Následovat bude izolace sekundárních metabolitů a studium jejich antimikrobiálních aktivit.
STÁŽISTÉ Josef Bartošek, Sabina Jiříková, Vojtěch Kotaška
Hlavní město PrahaBiologie

Vliv různých osmoticky aktivních látek na růst vláknitých hub

LEKTOR STÁŽE František Sklenář, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE Mikrobiologický ústav AV ČR, Vídeňská 1083, Praha 4, 14220
STÁŽISTÉ Veronika Košťálová

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.