Aktuality

25. 11. 2022

Vědcem nebo vědkyní na zkoušku chce být stále více mladých lidí. Přes 150 studentů a studentek středních škol se sešlo během dvou listopadových dnů, aby odprezentovalo výsledky svého ročního výzkumu. V rámci projektu Otevřená věda mají již od roku 2005 možnost stáže na jednom z pracovišť Akademie věd ČR. Nejlepší závěrečné prezentace byly oceněny. 

25. 11. 2022

Barbora Solnická právě zakončuje svou roční stáž na Fyzikálním ústavu. Pod vedením lektora Jana Šmydkeho a spolu s dalšími dvěma stážistkami se zabývaly otázkou: Lze najít pravidla k určení kvantových stavů bez znalosti jejich vlnových funkcí? Jak stáž probíhala, jsme se Báry zeptali v krátkém rozhovoru. 

10. 11. 2022

Absolvent Jiráskova gymnázia v Náchodě, nadaný mladý vědec Tomáš Heger, se v minulém i předminulém roce zúčastnil stáže v projektu Otevřená věda. Pod odborným dohledem lektorky Evy Krupičkové Pluhařové z Ústavu fyzikální chemie se věnoval modelování PETázy a katalyzátorů. Letos byl Tomáš přijat ke studiu na jednu z nejprestižnějších univerzit na světě, na britskou Cambridge, kde ho čeká určitě obrovské životní dobrodružství. O jeho stáži i aktuálním studiu si můžete přečíst níže.

 

07. 11. 2022

Nahlédnout pod ruku českým vědcům, ujasnit si obor studia anebo chuť vydat se na cestu skutečného badatele. Důvody, proč se každý rok hlásí stovky studentů středních škol na stáže Otevřená věda, jsou různé. Letos si mohou zájemci vybrat ze 116 stáží ve 37 pracovištích Akademie věd ČR. Registrovat se na ně je možné do konce listopadu.

04. 10. 2022

Nadchnout mladé pro vědu je hlavním posláním projektu Otevřená věda. Cílem je umožnit nadaným studentům se zájmem o vědu a výzkum získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat je k vysokoškolskému studiu a směřovat je k volbě vědecké profesní dráhy. Přihlaste stáž i vy – vědci a popularizátoři. Bez vás by totiž Otevřená věda nemohla být tak úspěšná. Vypsat stáž můžete do konce října, studenti se přihlašují do konce listopadu. Z kandidátů si lektoři vyberou jednoho až tři studenty.

29. 09. 2022

Celoevropská akce Noc vědců se uskuteční už tento pátek 30. září. Z Akademie věd se do ní letos zapojí skoro dvě desítky pracovišť z Prahy, Brna, Drásova, Liběchova, Českých Budějovic, Dolních Břežan a Třeboně. Program s tématem VŠEMI SMYSLY představí Středisko společných činností AV ČR, Fyzikální ústav AV ČR, Ústav experimentální medicíny AV ČR, Biofyzikální ústav AV ČR a mnoho dalších pracovišť. Do Noci vědců se kromě Akademie věd zapojují také univerzity, vědecká a výzkumná centra a instituce nebo hvězdárny či planetária na více než 100 místech po celé České republice.

01. 09. 2022

Další běh Letního vědeckého kempu je u konce. Vzdělávací akci pořádá Akademie věd ČR každý rok v létě. Letos opět hostila pedagogy z celé České republiky. V rámci 55 hodin programu si na této „škole v přírodě pro dospělé“ učitelé a učitelky vyzkoušeli badatelsky orientované vyučování, naučili se vytvářet si vlastní pomůcky nebo nové pokusy. Kurzy se konaly od 8. do 20. srpna formou interaktivních workshopů v prostředí zámku Třešť.

07. 07. 2022

Akademie věd ČR letos opět pořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená aktivním pedagogům přírodních věd. Letní vědecký kemp je pojat jako škola v přírodě pro dospělé, kde mají pedagogové možnost naučit se spoustu nových a zábavných pokusů, které mohou ihned aplikovat do své výuky. Kurzy se konají formou interaktivních workshopů v prostředí zámku Třešť a jsou určené pedagogům základních i středních škol.

24. 01. 2022

NEZkreslená věda, oblíbená série naučného seriálu Akademie věd ČR, odstartovala 10. ledna 2022 již svou sedmou řadu. V sedmi zcela nových dílech, které budou mít premiéru každý měsíc od ledna do července, opět zábavnou formou představí vědecká témata, o kterých byste chtěli a měli vědět víc.

03. 12. 2021

Vyzkoušet si, jak se dělá věda, má zájem v příštím roce 656 středoškolaček a středoškoláků. Na stáže pod vedením českých vědkyň a vědců nám přišlo 1589 přihlášek. O které stáže a obory byl mezi středoškoláky největší zájem? Přečtěte si...