Aktuality

15. 01. 2024

Prostřednictvím online webové aplikace jsme letos na stáže v rámci projektu Otevřená věda přijali 1 481 přihlášek od 818 studentů a studentek z celého Česka. Po odborném posouzení zaslaných podkladů se v roce 2024 uskuteční 119 stáži na 37 pracovištích Akademie věd. Ty poskytují zázemí a vybavení svých špičkových laboratoří a dalších prostor. Studenti tak mají příležitost poznat laboratoře, knihovny a odborné materiály, k nimž by se jinak nedostali. V roce 2024 stážisty povede celkem 111 vědců a vědkyň. 

24. 11. 2023

Nevěra vlaštovky obecné, singularita pod mikroskopem, experimentální středověk nebo kvantově chemické výpočty molekul. Tato témata a desítky dalších podobně zajímavých si zvolili studenti a studentky středních škol pro své stáže na pracovištích Akademie věd ČR. Tento týden se letošní stážisti sešli na konferenci programu Otevřená věda, aby na ní prezentovali výsledky svého bádání. Autoři nejlépe pojatých prezentací si odnesli ocenění.

30. 09. 2023

Přihlašování stáží pro vědce, vědkyně, popularizátory a popularizátorky bylo spuštěno. Registrace studentů na rok 2024 budou probíhat do konce listopadu 2023. Mladí lidé tak znovu nahlédnou pod ruky českým vědcům a vědkyním a získají cenné zkušenosti z vědecké praxe. Přihlašování probíhá prostřednictvím webového portálu Otevřená věda. V roce 2023 dostalo příležitost vyzkoušet si vědu v praxi 228 studentek a studentů středních škol z celého Česka. Docházejí na 129 vědeckých stáží, které probíhají pod odborným vedením 118 vědkyň a vědců na 40 pracovištích Akademie věd ČR.

02. 11. 2023

Stát se členem astronomického týmu, zkusit si práci v klimatickém tunelu, vypěstovat masožravku v laboratoři, vést vědecký kroužek pro malé děti... To vše mohou zažít středoškoláci v programu Otevřená věda, který jim už skoro 20 let nabízí roční stáž v Akademii věd. Přihlášky k dalšímu ročníku můžou studentky a studenti odevzdat do konce listopadu. Poslechněte si rozhovor dvou lektorek Otevřené vědy, Ireny Adámkové z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR a Markéty Fílové z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Zkušenosti z pohledu studenta přináší absolvent 3 stáží Štěpán Tomek, který prozradí, jak vyplnit přihlášku, aby měla co nejvíc šancí na úspěch.

03. 07. 2023

Od 7. do 19. srpna 2023 v Olomouci mají pedagogové základních a středních škol jedinečnou příležitost potkat se na kurzech s vědci a odborníky z přírodovědných oborů a načerpat inspiraci a nové techniky výuky. Vědecký kemp nabízí pedagogům možnost rozšířit si vzdělání ve svém oboru, dozvědět se spoustu nových poznatků z biologie, chemie, fyziky či matematiky, ale také získat tipy na zajímavé didaktické pomůcky, interaktivní programy a aktivity, kterými mohou zpestřit svou výuku.

13. 02. 2023

„Bylo to naše první reels," shodují se vítězové foto-video soutěže mezi stážisty Otevřené vědy, která proběhla v lednu tohoto roku. Spolu s jejich lektorkami Michalou Forinovou a Monikou Spasovovou z Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ) natočili krátké video ze své stáže. Na úvod upoutali pozornost pokusem a následně provázeli diváka po pracovišti a nechávali ho nahlédnout do laboratoří FZÚ.

Více už o natáčení reels i průběhu stáže v rozhovoru se stážisty Sárou Gilíkovou, Ludvíkem Martynkem a Emou Zieglerovou.

Na vítězné video ze můžete podívat na Instagramu Otevřená věda. 

17. 01. 2023

Roční stáž na pracovištích Akademie věd ČR je mezi českými středoškoláky stále více žádaná. Prostřednictvím online webové aplikace jsme letos na stáže v rámci projektu Otevřená věda přijali 1 656 přihlášek od 906 studentů a studentek z celého Česka. Jedná se o 60 přihlášek více než v předchozím roce. 

 

10. 11. 2022

Absolvent Jiráskova gymnázia v Náchodě, nadaný mladý vědec Tomáš Heger, se v minulém i předminulém roce zúčastnil stáže v projektu Otevřená věda. Pod odborným dohledem lektorky Evy Krupičkové Pluhařové z Ústavu fyzikální chemie se věnoval modelování PETázy a katalyzátorů. Letos byl Tomáš přijat ke studiu na jednu z nejprestižnějších univerzit na světě, na britskou Cambridge, kde ho čeká určitě obrovské životní dobrodružství. O jeho stáži i aktuálním studiu si můžete přečíst níže.

13. 01. 2023

NEZkreslená věda, oblíbený animovaný seriál Akademie věd ČR, odstartoval 13. ledna 2023 již osmou řadu. Pro diváky je připraveno sedm nových dílů, které vznikly ve spolupráci s vědci z pracovišť Akademie věd ČR. Jednotlivé epizody zábavnou formou představují aktuální témata i vědecké evergreeny.

První díl osmé řady s názvem 1993 přibližuje historické souvislosti vzniku samostatného českého státu. Jeho odborným garantem je vedoucí Oddělení moderních transnacionálních a intelektuálních dějin Historického ústavu AV ČR doktor Emil Voráček.

25. 11. 2022

Vědcem nebo vědkyní na zkoušku chce být stále více mladých lidí. Přes 150 studentů a studentek středních škol se sešlo během dvou listopadových dnů, aby odprezentovalo výsledky svého ročního výzkumu. V rámci projektu Otevřená věda mají již od roku 2005 možnost stáže na jednom z pracovišť Akademie věd ČR. Nejlepší závěrečné prezentace byly oceněny.