Aktuality

26. 02. 2021

Tři středoškolačky, se pod vedením Kateřiny Chládkové z Psychologického ústavu AV ČR, snaží přijít na to, jak rozdíly v mateřském jazyce a jeho akcenty ovlivňují výběr kamarádů. Vybíráme si kamarády podle mluvy? Téma středoškolačky natolik oslovilo, že na stáži pod názvem Jak děti vnímají svůj mateřský jazyk: Vliv akcentu na výběr kamaráda letos pokračují. Natálie Kikoťová, Zita Maršíková a Jana Šimsová se budou snažit navázat na svůj loňský výzkum, zaměřený na vnímání mateřského jazyka a jeho regionálních dialektů u předškolních a mladších školních dětí.

19. 02. 2021

Dynamicky rozvíjející se obor zpracování obrazové informace, fascinuje nejen vědce, ale také středoškoláky. Již několik let jim toto téma zasvěceně vysvětluje doktor Jan Schier, který vede stáže Otevřené vědy v Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Vloni jeho stáž Moderní metody digitálního zpracování obrazu navštěvovala Maria Šimůnková a Jiří Wolker. Výsledky svého ročního bádání středoškoláci z Havlíčkova Brodu shrnuli a představili na studentské vědecké konferenci. Svou práci obhájili úspěšně a získali 1. místo ve vědní oblasti Neživá příroda. O svých zkušenostech ze stáže si s námi popovídali ve společném rozhovoru. 

13. 01. 2021

Vědkyně a vědci i v roce 2021 nabízejí svůj čas, znalosti a prostor, aby si talentovaní studenti středních škol sami mohli vyzkoušet vědu. Středoškolačky a středoškoláci díky stážím mohou s vědci spolupracovat na zajímavých výzkumných tématech a zjistit, jak to funguje ve skutečných laboratořích nebo jak se provádí výzkum v oblasti humanitních věd. Rok plný vědy, poznání a zábavy si může díky Otevřené vědě vyzkoušet 196 studentek a studentů středních škol z celého Česka. 

11. 01. 2021

Změnám roku 2020 se nevyhnula ani oblíbená série naučného seriálu o zajímavých evergreenech i aktuálních vědeckých tématech. Šestá řada NEZkreslené vědy, která startuje právě dnes přichází s velkými změnami. Opět se dočkáme několika dílů, které nám zábavnou formou představí témata, o kterých bychom chtěli a měli vědět víc.

26. 11. 2020

Přehlídka výsledků stážistů Otevřené vědy letos proběhla díky nepříznivé epidemiologické situaci online. Ve čtvrtek 26. listopadu se virtuálně sešli, nejen absolventi stáží letošního ročníku, ale samozřejmě také odborná porota, která prezentace studentů hodnotila. Letos se studentské vědecké konference zúčastnilo 74 talentovaných mladých vědců. Studenti představili porotě témata, jimž se věnovali během svých ročních stáží a především výsledky, ke kterým ve svém bádání dospěli.   

20. 11. 2020

Letos jsme přizvali hned tři mladé talentované mladé lidi, které baví věda, aby nám pomohli ukázat vám, jak věda dokáže být krásná, svobodná a inspirující. Nyní se tak na našich sociálních sítích můžete častěji setkávat se sourozenci Lukačevičovými–Honzou a jeho mladší sestrou Anetou. Oba působí jako vědci na pracovištích Akademie věd ČR a oběma věda učarovala natolik, že v ní vidí svou budoucnost. Třetí ambasadorkou se stala vysokoškolačka Tereza Koubková, která je na sociálních sítích známá jako Holka z Letné. Nám se zalíbila především tím, že se kromě studia přírodních věd se věnuje propagaci vědy a pomáhá středoškolákům, jak se správně učit, ale i připravit se na maturitu. Přečtěte si rozhovor o jejich cestě k vědě i plánech do budoucna.

17. 09. 2020

Denis Cmunt absolvoval stáž Otevřené vědy na Fyziologickém ústavu AV ČR v roce 2012. Zabýval se tehdy studiem genů podílejících se na specifických vlastnostech kvasinek. Stáž ho tehdy mimo jiné nadchla také proto, že díky ní konečně dokázal nalézt odpovědi na své zvídavé otázky. Práce v laboratoři mu otevřela zcela nové obzory. Díky tomu, že na své stáži mohl zkoumat bakterie, kvasinky a DNA pěkně zblízka, oblíbil si mikroskopování a začal přemýšlet o biologii a chemii jinak než většina jeho vrstevníků - na molekulární úrovni. Jak dnes vzpomíná na svou stáž? A jak na něj dodnes vzpomínají jeho lektorky z Fyziologického ústavu?

25. 08. 2020

Akademie věd ČR se již dlouhá léta systematicky věnuje vzdělávání pedagogů. Vědkyně a vědci se setkávají s učiteli na mnoha akcích, jednou z nich je i Letní vědecký kemp pro pedagogy, který se každoročně koná o prázdninách. Také letos v srpnu se sešli pedagogové ze všech koutů Česka, aby se od odborníků dověděli zajímavosti z oblasti přírodních věd a získali inspiraci pro výuku biologie, chemie, matematiky, fyziky a dalších přírodních věd. Letošní ročník byl opět jedinečný, nabitý zajímavými informacemi a skvělým programem.

05. 08. 2020

Alan Liška před téměř 15 lety vykročil do neznáma, když jako jeden z prvních středoškoláků vstoupil na půdu Akademie věd ČR. Přivedla ho sem touha po poznání a zvídavost. Před pár týdny za svou vědeckou práci získal Prémii Otto Wichterleho, ocenění, které je každoročně udělováno mladým vědcům do 35 let za jejich výjimečný přínos české vědě. Říká, že si dnes vlastně plní sen z dob středoškolských studií. Jaká byla jeho cesta k vědě? Proč zůstal věrný chemii i Akademii věd? Přečtete si v rozhovoru…

23. 07. 2020

Talentovaná středoškolačka Natálie Pořízková se stáže Otevřené vědy zúčastnila v roce 2019. Tehdy ještě jako studentka Gymnázia Postupická v Praze docházela na Fyziologický ústav AV ČR v pražské Krči. Věnovala se zde, pod vedením lektorky Ing. Olgy Zimmermannové, Ph.D., tématu: Studium struktury a funkce Na+/H+-antiportních systémů v eukaryotních buňkách. Povídali jsme si s Natálií Pořízkovou o její stáži a tom, jak ovlivnila její budoucnost.