Aktuality

03. 07. 2023

Od 7. do 19. srpna 2023 v Olomouci mají pedagogové základních a středních škol jedinečnou příležitost potkat se na kurzech s vědci a odborníky z přírodovědných oborů a načerpat inspiraci a nové techniky výuky. Vědecký kemp nabízí pedagogům možnost rozšířit si vzdělání ve svém oboru, dozvědět se spoustu nových poznatků z biologie, chemie, fyziky či matematiky, ale také získat tipy na zajímavé didaktické pomůcky, interaktivní programy a aktivity, kterými mohou zpestřit svou výuku.

13. 02. 2023

„Bylo to naše první reels," shodují se vítězové foto-video soutěže mezi stážisty Otevřené vědy, která proběhla v lednu tohoto roku. Spolu s jejich lektorkami Michalou Forinovou a Monikou Spasovovou z Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ) natočili krátké video ze své stáže. Na úvod upoutali pozornost pokusem a následně provázeli diváka po pracovišti a nechávali ho nahlédnout do laboratoří FZÚ.

Více už o natáčení reels i průběhu stáže v rozhovoru se stážisty Sárou Gilíkovou, Ludvíkem Martynkem a Emou Zieglerovou.

Na vítězné video ze můžete podívat na Instagramu Otevřená věda. 

17. 01. 2023

Roční stáž na pracovištích Akademie věd ČR je mezi českými středoškoláky stále více žádaná. Prostřednictvím online webové aplikace jsme letos na stáže v rámci projektu Otevřená věda přijali 1 656 přihlášek od 906 studentů a studentek z celého Česka. Jedná se o 60 přihlášek více než v předchozím roce. 

 

10. 11. 2022

Absolvent Jiráskova gymnázia v Náchodě, nadaný mladý vědec Tomáš Heger, se v minulém i předminulém roce zúčastnil stáže v projektu Otevřená věda. Pod odborným dohledem lektorky Evy Krupičkové Pluhařové z Ústavu fyzikální chemie se věnoval modelování PETázy a katalyzátorů. Letos byl Tomáš přijat ke studiu na jednu z nejprestižnějších univerzit na světě, na britskou Cambridge, kde ho čeká určitě obrovské životní dobrodružství. O jeho stáži i aktuálním studiu si můžete přečíst níže.

13. 01. 2023

NEZkreslená věda, oblíbený animovaný seriál Akademie věd ČR, odstartoval 13. ledna 2023 již osmou řadu. Pro diváky je připraveno sedm nových dílů, které vznikly ve spolupráci s vědci z pracovišť Akademie věd ČR. Jednotlivé epizody zábavnou formou představují aktuální témata i vědecké evergreeny.

První díl osmé řady s názvem 1993 přibližuje historické souvislosti vzniku samostatného českého státu. Jeho odborným garantem je vedoucí Oddělení moderních transnacionálních a intelektuálních dějin Historického ústavu AV ČR doktor Emil Voráček.

25. 11. 2022

Vědcem nebo vědkyní na zkoušku chce být stále více mladých lidí. Přes 150 studentů a studentek středních škol se sešlo během dvou listopadových dnů, aby odprezentovalo výsledky svého ročního výzkumu. V rámci projektu Otevřená věda mají již od roku 2005 možnost stáže na jednom z pracovišť Akademie věd ČR. Nejlepší závěrečné prezentace byly oceněny. 

25. 11. 2022

Barbora Solnická právě zakončuje svou roční stáž na Fyzikálním ústavu. Pod vedením lektora Jana Šmydkeho a spolu s dalšími dvěma stážistkami se zabývaly otázkou: Lze najít pravidla k určení kvantových stavů bez znalosti jejich vlnových funkcí? Jak stáž probíhala, jsme se Báry zeptali v krátkém rozhovoru. 

07. 11. 2022

Nahlédnout pod ruku českým vědcům, ujasnit si obor studia anebo chuť vydat se na cestu skutečného badatele. Důvody, proč se každý rok hlásí stovky studentů středních škol na stáže Otevřená věda, jsou různé. Letos si mohou zájemci vybrat ze 116 stáží ve 37 pracovištích Akademie věd ČR. Registrovat se na ně je možné do konce listopadu.

04. 10. 2022

Nadchnout mladé pro vědu je hlavním posláním projektu Otevřená věda. Cílem je umožnit nadaným studentům se zájmem o vědu a výzkum získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat je k vysokoškolskému studiu a směřovat je k volbě vědecké profesní dráhy. Přihlaste stáž i vy – vědci a popularizátoři. Bez vás by totiž Otevřená věda nemohla být tak úspěšná. Vypsat stáž můžete do konce října, studenti se přihlašují do konce listopadu. Z kandidátů si lektoři vyberou jednoho až tři studenty.

29. 09. 2022

Celoevropská akce Noc vědců se uskuteční už tento pátek 30. září. Z Akademie věd se do ní letos zapojí skoro dvě desítky pracovišť z Prahy, Brna, Drásova, Liběchova, Českých Budějovic, Dolních Břežan a Třeboně. Program s tématem VŠEMI SMYSLY představí Středisko společných činností AV ČR, Fyzikální ústav AV ČR, Ústav experimentální medicíny AV ČR, Biofyzikální ústav AV ČR a mnoho dalších pracovišť. Do Noci vědců se kromě Akademie věd zapojují také univerzity, vědecká a výzkumná centra a instituce nebo hvězdárny či planetária na více než 100 místech po celé České republice.