Akademie věd ČR

Buď hrdinou své doby!

Buď na rok VĚDCEM v Akademii věd ČR. Vyzkoušej si, jak se dělá věda!

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

Umění učit a nebát se experimentovat, se učí trojice středoškoláků na stáži z didaktiky chemie

Jak nadchnout žáky a studenty pro chemii? Nadšeným středoškolákům, kteří mají trpělivost a talent předávat nabyté informace dál, se již několik let věnuje popularizátorka vědy Květoslava Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Letos na svou stáž zaměřenou na didaktiku chemie a badatelsky orientovanou výuku přijala nové stážisty.

Mateřský jazyk a jeho nuance zkoumají středoškolačky letos už podruhé

Tři středoškolačky, se pod vedením Kateřiny Chládkové z Psychologického ústavu AV ČR, snaží přijít na to, jak rozdíly v mateřském jazyce a jeho akcenty ovlivňují výběr kamarádů. Vybíráme si kamarády podle mluvy? Téma středoškolačky natolik oslovilo, že na stáži pod názvem Jak děti vnímají svůj mateřský jazyk: Vliv akcentu na výběr kamaráda letos pokračují. Natálie Kikoťová, Zita Maršíková a Jana Šimsová se budou snažit navázat na svůj loňský výzkum, zaměřený na vnímání mateřského jazyka a jeho regionálních dialektů u předškolních a mladších školních dětí.

Středoškoláci z Havlíčkobrodska pomáhají vědcům zpracovávat obrazová data

Dynamicky rozvíjející se obor zpracování obrazové informace, fascinuje nejen vědce, ale také středoškoláky. Již několik let jim toto téma zasvěceně vysvětluje doktor Jan Schier, který vede stáže Otevřené vědy v Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Vloni jeho stáž Moderní metody digitálního zpracování obrazu navštěvovala Maria Šimůnková a Jiří Wolker. Výsledky svého ročního bádání středoškoláci z Havlíčkova Brodu shrnuli a představili na studentské vědecké konferenci. Svou práci obhájili úspěšně a získali 1. místo ve vědní oblasti Neživá příroda. O svých zkušenostech ze stáže si s námi popovídali ve společném rozhovoru.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.