Akademie věd ČR

Buď hrdinou své doby!

Buď na rok VĚDCEM v Akademii věd ČR. Vyzkoušej si, jak se dělá věda!

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

Evoluci ptactva budou středoškolačky nyní zkoumat přímo v jejich hnízdištích

Zájem o ptactvo přivedl středoškolačky až na stáže Otevřené vědy. S nadšením se jim věnuje Michal Šulc, vědec z Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Po teoritické jarní přípravě je nyní čeká zajímavý výzkum ptactva v terénu. Stážistka Martina Frýbová bude v Doupovských horách hledat hnízda ťuhýků obecných. Druhá stážistka Lukrécia Zemanová bude na Třeboňsku pomáhat s odchytem vlaštovek a fotografováním jejich vajíček.

Jak dostat vědu na TikTok, řeší tři středoškolačky na stáži zaměřené na popularizaci vědy

Dostat geovědy na v současnosti nejpopulárnější sociální síť mezi teenagery, si daly za cíl tři studentky z Prahy. Vulkanolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR si je letos přizval ke spolupráci na popularizaci geofyziky a geologie. Stáž Popularizace geovědních oborů na sociálních sítích a akcích pro veřejnost navštěvují Beáta Nováková, Jessica Anna Rodriguesová Serpa a Ester Zientková.

Po tajemstvích skrytých uvnitř kamenů pátrají středoškolačky v Geofyzikálním ústavu AV ČR

Jak vypadá vnitřek lidského těla už díky moderním zobrazovacím metodám víme, ale jak vypadají uvnitř kameny? Geologové Geofyzikálního ústavu AV ČR letos ke spolupráci přizvali středoškolačky, které s nimi zkoumají uspořádání minerálů a pórových prostor skrytých uvnitř hornin. Proč k tomu potřebují rentgen a proč se jim hodí záliba v programování? Přečtěte si v rozhovoru.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.