Akademie věd ČR

Buď hrdinou své doby!

Buď na rok VĚDCEM v Akademii věd ČR. Vyzkoušej si, jak se dělá věda!

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

Prší, prší, jen se leje, botanička už se směje. Konečně totiž mohou se stážisty pořádně prozkoumat fascinující řasy – rozsivky

Pod vedením vědkyně Markéty Fránkové z Botanického ústavu AV ČR letos pracují na dvou stážích hned čtyři středoškoláci. Mladí začínající botanici zkoumají zajímavé jednobuněčné řasy – rozsivky. Možná jste o nich ještě neslyšeli, ale rozsivky patří mezi nejrozmanitější a nejrozšířenější skupinu řas. Díky četnosti svého výskytu, dokáží při procesu fotosyntézy vyprodukovat obrovské množství kyslíku. Vědci odhadují, že vytvářejí kyslík pro každý náš pátý nádech. Více si přečtěte v rozhovoru.

„Otevřená věda mě změnila a pomohla mi s profilací a s naplněním cesty ke splnění mých snů,“ říká aktivní středoškolák Adam Karas

Středoškolák Adam Karas z Gymnázia Příbram navštěvoval stáže Otevřené vědy v letech 2019 a 2020. Letos chtěl pokračovat také, ale bohužel si vybral stáže z oblasti lékařství, kde mu to kvůli velké konkurenci nevyšlo. Proč se rozhodl vyzkoušet dvě různé stáže? Co ho na vědě baví? Přečtěte si v rozhovoru.

Najít další možnosti využití nanotechnologií pro zelenou chemii, pomáhají vědcům i tři středoškoláci

Příležitost docházet na stáž zaměřenou na zelenou chemii a nanotechnologie, letos dostali tři středoškoláci - Kristýna Manová, Eliška Nejedlá a Matyáš Stehlík. Navzdory nepříznivé epidemiologické situaci, se jim za dodržení všech bezpečnostních opatření, daří od začátku roku docházet do laboratoří Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, kde pracují pod vedením svého lektora Stanislava Valtery.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.