Akademie věd ČR

Buď hrdinou své doby!

Buď na rok VĚDCEM v Akademii věd ČR. Vyzkoušej si, jak se dělá věda!

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

Noc vědců: Akademie věd ČR i letos připravila pro veřejnost bohatý program

V pátek 24. září bude noc patřit vědcům! Koná se Noc vědců 2021. K celoevropské vědecko-popularizační akci, která zapojuje veřejnost do inspirujícího prostředí vědy, se zapojily i instituce v České republice, mezi nimi také Akademie věd ČR. Akce se koná už po pošestnácté. Tématem letošního ročníku Noci vědců je ČAS. Bohatý program letos připravilo rekordních dvanáct pracovišť Akademie věd ČR.

Vědecko-futuristická venkovní hra. Pomozte hrdinovi z roku 2350 zachránit svět

Společnost se řítí ke zkáze. Poslední zoufalý pokus zvrátit kola osudu přivede nebojácného učitele Čeňka k nápadu kontaktovat obyvatele, kteří žili na stejném místě před třemi stovkami let. Tedy nás v dnešní době. Takhle dobrodružně začíná poznávací venkovní hra Akademie věd ČR nazvaná Po stopách Veletrhu vědy. Prostřednictvím plnění úkolů a řešení rébusů vás provedeme světem vědy a výzkumu. Stačí si stáhnout zdarma hru v aplikaci a s mobilem v ruce brázdit Prahou. Absolvujte všechny tři trasy a pomozte budoucím pokolením zachránit svět.

Propagovat dějiny umění na sociální sítích zkouší dvě talentované středoškolačky

Když se záliba v historii a umění spojí se zálibou v psaní a sociálních sítích, vznikají velmi zajímavé projekty. Své o tom ví restaurátorka a popularizátorka Barbara Líznerová, která letos na stáž přijala dvě nadané středoškolačky, které jí pomáhají s propagací aktivit Ústavu dějin umění AV ČR. Jak jejich malý tým funguje? Čemu konkrétně se doposud věnovaly a co mají letos ještě v plánu? Přečtěte si v našem rozhovoru…

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.