Akademie věd ČR

Buď hrdin(k)ou své doby!

Buď na rok VĚDCEM NEBO VĚDYKNÍ v Akademii věd ČR. Vyzkoušej si, jak se dělá věda!

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

Informace o studentských stážích Otevřené vědy v roce 2024

Přihlašování stáží pro vědce, vědkyně, popularizátory a popularizátorky bylo spuštěno. Registrace studentů budou probíhat od 12. října do konce listopadu. Mladí lidé tak znovu nahlédnou pod ruky českým vědcům a vědkyním a získají cenné zkušenosti z vědecké praxe. Další ročník stáží začne v lednu 2024. Přihlašování probíhá prostřednictvím webového portálu Otevřená věda.

Blíží se maraton letních vědeckých pokusů – Pedagogové se mohou hlásit na Letní vědecký kemp Akademie věd ČR

Od 7. do 19. srpna 2023 v Olomouci mají pedagogové základních a středních škol jedinečnou příležitost potkat se na kurzech s vědci a odborníky z přírodovědných oborů a načerpat inspiraci a nové techniky výuky. Vědecký kemp nabízí pedagogům možnost rozšířit si vzdělání ve svém oboru, dozvědět se spoustu nových poznatků z biologie, chemie, fyziky či matematiky, ale také získat tipy na zajímavé didaktické pomůcky, interaktivní programy a aktivity, kterými mohou zpestřit svou výuku.

Vítězové lednové výzvy: S efektním pokusem přišly lektorky

„Bylo to naše první reels," shodují se vítězové foto-video soutěže mezi stážisty Otevřené vědy, která proběhla v lednu tohoto roku. Spolu s jejich lektorkami Michalou Forinovou a Monikou Spasovovou z Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ) natočili krátké video ze své stáže. Na úvod upoutali pozornost pokusem a následně provázeli diváka po pracovišti a nechávali ho nahlédnout do laboratoří FZÚ. Více už o natáčení reels i průběhu stáže v rozhovoru se stážisty Sárou Gilíkovou, Ludvíkem Martynkem a Emou Zieglerovou. Na vítězné video ze můžete podívat na Instagramu Otevřená věda.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.