Akademie věd ČR

Buď hrdinou své doby!

Buď na rok VĚDCEM v Akademii věd ČR. Přihlas se na STÁŽ a vyzkoušej si, jak se dělá věda!

student
smouha

Nabízíme roční vědecké stáže pro talentované středoškoláky na špičkových pracovištích Akademie věd ČR. Přihlas se a nastartuj svoji vědeckou kariéru.

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

I letos mezi sebe vědkyně a vědci Akademie věd ČR přijali nadané středoškolačky a středoškoláky

Vědkyně a vědci i v roce 2021 nabízejí svůj čas, znalosti a prostor, aby si talentovaní studenti středních škol sami mohli vyzkoušet vědu. Středoškolačky a středoškoláci díky stážím mohou s vědci spolupracovat na zajímavých výzkumných tématech a zjistit, jak to funguje ve skutečných laboratořích nebo jak se provádí výzkum v oblasti humanitních věd. Rok plný vědy, poznání a zábavy si může díky Otevřené vědě vyzkoušet 196 studentek a studentů středních škol z celého Česka.

NEZkreslená věda – startuje šestá řada oblíbených krátkých videí o zajímavých vědeckých fenoménech

Změnám roku 2020 se nevyhnula ani oblíbená série naučného seriálu o zajímavých evergreenech i aktuálních vědeckých tématech. Šestá řada NEZkreslené vědy, která startuje právě dnes přichází s velkými změnami. Opět se dočkáme několika dílů, které nám zábavnou formou představí témata, o kterých bychom chtěli a měli vědět víc.

Středoškoláci představili výsledky svých stáží na online konferenci Otevřené vědy 2020

Přehlídka výsledků stážistů Otevřené vědy letos proběhla díky nepříznivé epidemiologické situaci online. Ve čtvrtek 26. listopadu se virtuálně sešli, nejen absolventi stáží letošního ročníku, ale samozřejmě také odborná porota, která prezentace studentů hodnotila. Letos se studentské vědecké konference zúčastnilo 74 talentovaných mladých vědců. Studenti představili porotě témata, jimž se věnovali během svých ročních stáží a především výsledky, ke kterým ve svém bádání dospěli.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.