Akademie věd ČR

Buď hrdin(k)ou své doby!

Buď na rok VĚDCEM NEBO VĚDKYNÍ v Akademii věd ČR. Vyzkoušej si, jak se dělá věda!

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

Svůj rok pod vedením expertů začíná 225 středoškoláků díky stážím Otevřená věda

Prostřednictvím online webové aplikace jsme letos na stáže v rámci projektu Otevřená věda přijali 1 481 přihlášek od 818 studentů a studentek z celého Česka. Po odborném posouzení zaslaných podkladů se v roce 2024 uskuteční 119 stáži na 37 pracovištích Akademie věd. Ty poskytují zázemí a vybavení svých špičkových laboratoří a dalších prostor. Studenti tak mají příležitost poznat laboratoře, knihovny a odborné materiály, k nimž by se jinak nedostali. V roce 2024 stážisty povede celkem 111 vědců a vědkyň.

Středoškoláci představili výsledky svých stáží na konferenci Otevřené vědy

Nevěra vlaštovky obecné, singularita pod mikroskopem, experimentální středověk nebo kvantově chemické výpočty molekul. Tato témata a desítky dalších podobně zajímavých si zvolili studenti a studentky středních škol pro své stáže na pracovištích Akademie věd ČR. Tento týden se letošní stážisti sešli na konferenci programu Otevřená věda, aby na ní prezentovali výsledky svého bádání. Autoři nejlépe pojatých prezentací si odnesli ocenění.

PODCAST: Otevřená věda nabízí středoškolákům možnost strávit rok v Akademii věd

Stát se členem astronomického týmu, zkusit si práci v klimatickém tunelu, vypěstovat masožravku v laboratoři, vést vědecký kroužek pro malé děti... To vše mohou zažít středoškoláci v programu Otevřená věda, který jim už skoro 20 let nabízí roční stáž v Akademii věd. Přihlášky k dalšímu ročníku můžou studentky a studenti odevzdat do konce listopadu. Poslechněte si rozhovor dvou lektorek Otevřené vědy, Ireny Adámkové z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR a Markéty Fílové z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Zkušenosti z pohledu studenta přináší absolvent 3 stáží Štěpán Tomek, který prozradí, jak vyplnit přihlášku, aby měla co nejvíc šancí na úspěch.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.