Akademie věd ČR

Buď hrdin(k)ou své doby!

Buď na rok VĚDCEM NEBO VĚDYKNÍ v Akademii věd ČR. Vyzkoušej si, jak se dělá věda!

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

Středoškoláci představili výsledky svých stáží na studentské konferenci

Vědcem nebo vědkyní na zkoušku chce být stále více mladých lidí. Přes 150 studentů a studentek středních škol se sešlo během dvou listopadových dnů, aby odprezentovalo výsledky svého ročního výzkumu. V rámci projektu Otevřená věda mají již od roku 2005 možnost stáže na jednom z pracovišť Akademie věd ČR. Nejlepší závěrečné prezentace byly oceněny.

Absolventka Otevřené vědy Barbora Solnická: Kvantová fyzika se na škole neučila

Barbora Solnická právě zakončuje svou roční stáž na Fyzikálním ústavu. Pod vedením lektora Jana Šmydkeho a spolu s dalšími dvěma stážistkami se zabývaly otázkou: Lze najít pravidla k určení kvantových stavů bez znalosti jejich vlnových funkcí? Jak stáž probíhala, jsme se Báry zeptali v krátkém rozhovoru.

Absolvent Otevřené vědy Tomáš Heger: "Zkušenosti, které jsem na stáži nasbíral, by se jen těžko hledaly někde jinde."

Absolvent Jiráskova gymnázia v Náchodě, nadaný mladý vědec Tomáš Heger, se v minulém i předminulém roce zúčastnil stáže v projektu Otevřená věda. Pod odborným dohledem lektorky Evy Krupičkové Pluhařové z Ústavu fyzikální chemie se věnoval modelování PETázy a katalyzátorů. Letos byl Tomáš přijat ke studiu na jednu z nejprestižnějších univerzit na světě, na britskou Cambridge, kde ho čeká určitě obrovské životní dobrodružství. O jeho stáži i aktuálním studiu si můžete přečíst níže.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.