Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Kristýna B., 18 let

fotografie studenta Bánová Kristýna

Stáž: Zkoumání interakce protinádorových chemoterapeutik s cílem vyhledání možného synergismu
Ústav: Mikrobiologický ústav
Škola: Gymnázium Na Vítězné pláni

1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Abych získala znalosti na akademické půdě a rozšířila své obzory v tomto oboru.
Zaujalo mne studium nádorových buněk a zkoumání léčiv. Tyto věci mne vždy zajímaly, a přála bych si se o nich dozvědět více.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Vynalezla bych mnohoúčelové barvivo tkání. Hlavním účelem barviva by bylo se dostat do lidského krevního oběhu a koncentrovat se okolo poškozených tkání či jakýchkoliv anomálií v lidském těle. Následně, po určitém čase, by se barva projevila na povrchu lidského těla buďto ve velké koncentraci v pokožce, či nikoliv, pokud by problém spočíval někde hlouběji. Barvivo by náš systém po nějaké době odboural a zcela by vymizelo. Můj vynález by usnadnil vyhledání problémů při lékařských či jiných prohlídkách.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Sport, zejména běh a plavání, a také míčové sporty. Ráda se též věnuji kreslení a malování a psaní. Studium angličtiny. Sledování vědecko-populárních dokumentů z oblasti biologie.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.