Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Vendula N., 20 let

fotografie studenta
Stáž: Současná aplikovaná etika
Ústav: Ústav státu a práva
Škola: Gymnázium Uherské Hradiště


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Velmi se mi zalíbila myšlenka projektu, který chce vzdělávat mladé lidi a dát jim tak unikátní příležitost se zúčastnit něčeho, co jim dá mnoho nových zkušeností, proto se letos do projektu hlásím již podruhé. Myslím si, že pro mě jakožto studentku, která touží vědět více, je Otevřená věda jedinečnou příležitostí začít se mimoškolně rozvíjet v oboru, kterému se hodlám v budoucnu plně věnovat. Je to skvělá možnost, jak získat nejen teoretické zkušenosti, ale také spoustu těch praktických, jež jsou nezbytné. Zároveň jsem chtěla poznat nové lidi, kteří směřují podobným směrem jako já. A proč mě konkrétně tato stáž láká nejvíce? O filozofii bych se chtěla dozvědět více, protože se jí bude týkat můj profesní život. Potěšilo by mě získat znalosti a zkušenosti od profesionálů, kteří se jí zabývají a mohou mě mnohému naučit. Po maturitě bych na univerzitě chtěla studovat obor, který filozofii zahrnuje.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
I kdybych měla neomezené možnosti, nevynalezla bych vůbec nic. Mnoho potenciálních vynálezů by v mnoha ohledech jistě dokázalo zachránit hodně, ale kdybychom je na svět dokázali přivést pouhým lusknutím prstů, byl by náš svět podle mého názoru ještě horší, než je. Špatné události, které se dějí v našich životech, nás nutí zamýšlet se nad spoustou důležitých věcí. V podstatě nás dělají lepšími, silnějšími a snaživějšími lidmi. Já si myslím, že všechno má svůj čas a taky místo, a že se všechno děje z nějakého důvodu. Pokud na světě ještě něco nebylo vynalezeno, tak to tu zkrátka prozatím nemá místo.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Ve škole mě nejvíce baví společenské vědy, biologie a cizí jazyky. Věnuji se dobrovolnické činnosti. Dále mě baví cestovat, poznávat nová místa a kultury, pěší turistika, různé druhy sportu jako je tenis, volejbal a jízda na kole, zlepšování se v cizích jazycích, vaření a pečení, přátelé a poznávání nových lidí, poslouchání klasické hudby.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.