Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Eliška O., 20 let

fotografie studenta
Stáž: Rostlinný hormon auxin a jeho metabolismus a mezibuněčný transport
Ústav: Ústav experimentální botaniky
Škola: Gymnázium , Praha 5, Na Zatlance 11


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Už minulý rok jsem přemýšlela, že se přihlásím, ale bála jsem se, že to nebudu stíhat nebo že to bude moc těžké. Tento rok jsem se odhodlala přihlásit hlavně proto, že bych se v budoucnu ráda vydala na vědeckou kariéru nebo práci v laboratoři a myslím, že tyto stáže mi rozšíří obzory a budu si moct vyzkoušet něco nového. Také poznám spoustu nových a zajímavých lidí a zjistím, jak vypadá práce vědce či vědkyně. Zároveň jsou ideální příležitostí, abych zjistila, jestli se opravdu v budoucnu chci věnovat vědecké práci .

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Kdybych mohla vynaleznout úplně cokoliv, tak by to byla látka nebo lép proti alergiím. Sama od narození trpím alergiemi, a není jich málo, takže vím, jak komplikující to v některých situacích je. Hlavně je na světě spousta lidí, kteří jsou na tom mnohem hůř než já a tímto objevem bych jim mohla pomoci. Konečně by mohli ochutnat jídlo, které nikdy v životě neměli a vždy ho chtěli vyzkoušet nebo by se mohli bez obtíží pohybovat v rozkvetlé zahradě.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Ráda se věnuji čtení fantasy a klasických knih, občas si přečtu nějaké vědecké časopisy a články. Velmi mne baví pečení a vaření, hlavně když zkouším nové recepty. Už skoro deset let se věnuji modernímu mažoretkovému sportu, ale tento rok poprvé nejsem v soutěžních sestavách a zastávám roli zástupkyně trenérky. Dále mě těší cvičení, hraní deskových a karetních her, příprava letního tábora a učení se hrát na ukulele.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.