Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a stážistkami a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.

Jana U., 17 let

fotografie studenta
Stáž: Jak vypadala středověká knihovna?
Ústav: Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium, Praha 8, Ústavní 400


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Zaujala mě možnost si vyzkoušet práci v oboru, který mě baví, a tak zjistit, zda bych tento obor pak chtěla studovat na VŠ nebo se mu věnovat profesně. Na stáži mě zaujalo hlavně její téma a výskyt jisté pravděpodobnosti, že bych se mohla seznámit s paleografií.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
Nemám konkrétní představu, ale velmi se mi líbí, pokud mám k dispozici ucelený obraz (myšlen slovní popis) nějaké události a vzájemných vztahů (příbuzenských, politických spojenectví atd.) mezi osobami, které tuto událost vyvolaly, případně jí byly nějak ovlivněny. Snad by se jako odpověď na otázku počítalo objevování nějakých nových dosud neznámých pramenů. Také by se hodilo zjistit, kdo zavraždil Václava III., ačkoli se to nejspíš už nepodaří…

3. Vaše záliby, koníčky:
Zaprvé mě velmi baví čtení (série Duna, včetně knih od Briana Herberta a Kevina J. Andersona, historické romány, literatura faktu věnující se tématu, které mě zrovna zajímá…), ačkoli na ně nemám vždy čas. Ráda programuju v Pythonu, příležitostně i (velmi, velmi amatérsky) něco paličkuji nebo vytvářím počítačovou grafiku pro svoje potřeby. V současné době se těším na nadcházející lyžařskou sezónu.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.