Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a stážistkami a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.

Matouš J., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Molekulové modelování katalyzátoru redukujícího oxid uhličitý
Ústav: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium, Jablonec nad Nisou, U Balvanu 16, příspěvková organizace


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Do projektu Otevřená věda jsem se přihlásil, abych si splnil svůj sen a vyzkoušel si, jaké to je být vědcem, a abych mohl své znalosti zapojit při tvoření něčeho přínosného. Od přátel, kteří se stáží od AV ČR zúčastnili nebo právě účastní, jsem dostal samé kladné ohlasy. Otevřená věda mi přijde jako výjimečný projekt, který umožňuje studentům, jako jsem já, získat mnohem vyšší level poznání, než kterého se jim dostane na jejich škole. Už jenom cyklus videí Nezkreslená věda je úžasný, natož stáže na předních českých vědeckých pracovištích.

Zaujalo mě téma zhodnocení nežádoucích skleníkových plynů (konkrétně CO2). Bojovat proti klimatické změně a zároveň z toho těžit a získávat tím užitečné látky, to zní jako skvělá výzva! Výzva, které bych chtěl být součástí.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
Pořád se mi to nepovedlo, takže kdybych byl vynálezcem, ze všeho nejdřív bych vynalezl brýle s automatickými stěrači pro mou přítelkyni (a všechny ostatní, kteří by to ocenili), aby viděla i když přechází ze zimy do tepla nebo když zrovna popíjí horký čaj.

3. Vaše záliby, koníčky:
Kromě chemie a přírodních věd obecně mám zálibu ve sportu a umění.

V létě rád jezdím na kole, v zimě zase na běžkách, případně na snowboardu. Nejraději toto provozuji na horách a pokud s sebou zrovna nemám žádný sezónní dopravní prostředek, rád jimi chodím pěšky.

Nejenže hudbu rád poslouchám, rád ji také tvořím. Na nástroje se mi to moc nedaří, radši zpívám. Zpívám v dětském pěveckém sboru Iuventus, gaude! při ZUŠ v Jablonci nad Nisou. Rád chodím do divadla a na koncerty, do galerií a na výstavy. Dříve jsem se věnoval aktivně i výtvarnu, ale teď už na to nenacházím dostatek času.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.