Medailonky stážistů
Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.
Eliška H., 19 let

Stáž: Vliv nepatogenní bakterie Clostridium tyrobutyricum, produkující butyráty, na vznik a vývoj střevního zánětu v gnotobio
Ústav: Mikrobiologický ústav
Škola: Gymnázium Dobruška
1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Popravdě jsem se hrozně moc bála nebo i styděla přihlásit se do takového projektu, přece jenom jsou lidé v mém věku, co si to určitě zaslouží víc než já, jsou chytřejší než já... Nakonec asi před týdnem mi přeskočilo myšlení a rozhodla jsem se, že to zkusím, nic neztratím, když to nevyjde, bude mě to asi mrzet, ale to k životu patří. Ne všechno vyjde, tak jak chceme. Do tohoto projektu jsem se přihlásila, protože bych v budoucnu chtěla jít na medicínu a mohlo by mi to pomoct u přijímaček. Také proto, že bych mohla získat nové vědomosti, které ve škole nezískám. Zajímaly mě však od malička lidské a zvířecí orgány, a sledovat jaterní buňku, to by byla úžasná zkušenost. Nechci skončit jako sekretářka za počítačem, práce s počítačem mě nebaví, ale baví mě pomáhat lidem a zvířatům, baví mne spolupráce s mikroskopem, spolupracovat s jinými lidmi, co mají stejné zájmy je také moc úžasná věc a to si říkam, že bych to tady mohla uplatnit. Do tohoto projektu jsem se přihlásila, protože bych v budoucnu chtěla jít na medicínu a mohlo by mi to pomoct u přijímaček. Také proto, že bych mohla získat nové vědomosti, které ve škole nezískám. Na této stáži mě hodně zaujalo, že je v královehradeckém kraji, ale zaujala mě i tím, že jsem netušila, že se něco takového v České republice pro studenty dělá. Také mě moc zaujalo na této stáži, že obyčejný student střední školy se může dostat až k pozorování zánětu střev. Stáž mne zaujala na první pohled tím názvem, to jsem na to koukala a přemýšlela jsem, jestli jsem na správné stránce, vyděsilo mě to, ale na druhou stranu mě to zaujalo a když jsem si pak přečetla o čem to celé bude. Věděla jsem, že bych to ráda zkusila. Je to stejné jako když se řekne ,, nesuď knížku podle obalu", opravdu se mi to vyplatilo, normálně bych to asi překlikla na další stránku se stážemi, ale natolik mne to zaujalo, že jsem si o tom musela přečíst, četla jsem si i různé články na podobná témata po internetu a opravdu moc mě to začalo zajímat.
2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Kdybych si opravdu mohla vybrat, co vyrobit, snažila bych se vyrobit nějaký stroj, díky kterému bych pomáhala lidem. Vyrobit stroj, který by dokázal vyléčit nějakou neléčitelnou vadu či neléčitelnou nemoc... Zní to hodně zvláštně, ale bylo by to úžasné, kdyby se dala vyléčit neléčitelná nemoc například cukrovka (diabetes) nebo cokoliv jiného, na světě existuje tolik poruch a nemocí. A někteří ti lidé si nikdy nezkusí žít pořádným životem, kde mají pokaždé na výběr.
3. Tvoje záliby, koníčky:
Od první třídy docházím do hudební školy na hodiny kytary a od páté třídy na hodiny klavíru. Mám hraní na oba dva nástroje moc ráda, vždycky se díky nim dokážu odreagovat a uklidnit. Ráda sportuji - v létě chodím hrát tenis, hraji volejbal, ráda lyžuju a běžkuju, chodím běhat nebo se psem na procházky. Můj největší koníček je od malička hasičský sport, hodně jsem se toho za ty roky naučila a jsem hodně vděčná, že jsem takový sport mohu dělat.
NEZ kreslená věda
je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.