Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a stážistkami a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.

Magdaléna M., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Role citizen science při monitoringu české zemědělské krajiny
Ústav: Ústav geoniky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Blansko, p. o.


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Stáž Otevřené vědy mi poskytuje úžasné možnosti jako například přístup k technologiím, možnost pravidelného navštěvování nějakého odborného ústavu a odborné vedení. Ráda si rozšiřuji obzory, zabývám se dlouhodobými projekty a učím se nové věci. S radostí a zapáleným zájmem se také vrhnu do každé nové výzvy.

Na této stáži mě zaujala možnost navázat na aktivity, kterým jsem se již v minulosti v rámci studentské stáže věnovala. Pokud bych dostala možnost se stáže účastnit, dostala bych zároveň prostor k rozšíření portfolia aktivit spojených s občanskou vědou v rámci České republiky.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
V současnosti vnímám jako velký problém obrovský nedostatek odborníků na duševní zdraví. Zároveň je mi zřejmé, že každý člověk je individuální a jedinečný, a tak, pokud se člověku v lepším případě naskytne možnost nějaké terapeutické spolupráce, ani to neznamená, že se lidem od jejich potíží uleví. Nejen ten, kdo se dlouhodobě potýká s psychickými potížemi, každý z nás má sem tam (nebo naneštěstí častěji či dennodenně) nějaké trápení, na které neexistuje univerzální “lék”. Já bych si nepřála vynalézt univerzální pilulku na každý splín. Líbilo se, kdyby každý mohl mít nějakého svého osobního buddyho. Takovou milou dušinku, se kterou by se podělil o to méně příjemné nebo které by naopak sdělil své pokroky a radosti. Přála bych si, aby měl každý svého terapeutického kamaráda :)

3. Vaše záliby, koníčky:
Mezi mé zájmy patří vzdělávání sebe i ostatních, seberozvoj, mimoškolní aktivity a soutěže, jazyky, v případě angličtiny navštěvuji jazykovou školu, ráda čtu a bavím se studiem odborné literatury, soutěžně se věnuji tanečnímu sportu a jinak sportu obecně. Mezi mé koníčky patří i hudba, navštěvuji pěvecký sbor a nejsou mi cizí ani ruční práce, hlavně šití na šicím stroji a ruční šití.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.