Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Martina F., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Míra odmítání parazitických vajec ťuhýkem obecným (Lanius collurio)
Ústav: Ústav biologie obratlovců
Škola: Gymnázium Žatec


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR jsem se přihlásila, protože mi to přijde jako skvělý způsob jak představit mládeži skutečnou vědeckou práci a naučit je její základní metody a principy. Zároveň si myslím, že zkušenost s takovouto prací může studentům velmi pomoct ve volbě vysoké školy a budoucího povolání. Tato stáž mě zaujala především jejím unikátním tématem a spojením mých oblíbených věcí - přírody a zvířat.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Čím jsem starší a čím širší mám obzory, tím více mě trápí dopady lidského bytí na naši planetu. I přes množství informací, které o změnách způsobených lidmi existují, se ale překvapivě stále setkávám s lidmi, kteří těmto informacím nevěří, nebo je jim to zkrátka jedno. Vynalezla bych tedy přístroj, který by toto chování a vnímání světa změnil. Přiměl by všechny lidi planety, aby si uvědomili, jak veliký vliv na naši Zemi mají a začali se podle toho chovat. Takováto změna by přinesla lidem bezodpadový život, čistější ovzduší, zdravější potraviny, ale hlavním přínosem by dle mého názoru bylo čisté svědomí, že jsme pro záchranu planety a všeho živého na ní udělali maximum.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Baví mě příroda, její ochrana a pobyt v ní. Od pěti let se věnuji jízdě na koni a už pár let působím jako instruktorka jezdectví a od loňského roku i jako oddílová vedoucí na dětském táboře, kde jsem vyrůstala. Koníčkem naší rodiny je rybářství, myslivost a turistika, díky které můžeme poznat různé části naší republiky, či světa. Mou vášní je také čtení knih(hlavně fantasy žánr), hra na kytaru, ukulele, kalimbu a zpěv(především u táboráku).

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.