Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Marie L., 20 let

fotografie studenta
Stáž: Experimentalní astročásticová fyzika
Ústav: Fyzikální ústav
Škola: Gymnázium Jihlava


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Do projektu Otevřená věda jsem se přihlásila proto, že mám do budoucna určité ambice ve vědecké branži a účast na projektu by mě mohla lépe připravit na to, co mě pravděpodobně čeká. Samotná stáž mě zaujala nejen proto, že odpovídá mým koníčkům a zájmům - chtěla bych poznat vědu také z více praktického úhlu, jmenovitě bych se chtěla naučit ovládat potřebné laboratorní vybavení.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Mám za to, že v současnosti jsou našimi hlavními problémy například nepříliš ekologické zdroje energie, nedostatek pitné vody a globální oteplování. Proto bych se pokusila vynalézt cokoliv, co by tyto problémy mohlo vyřešit, bohužel nevím, co konkrétně by to mohlo být. Pokud bych mohla popustit uzdu fantazii, pak bych určitě chtěla vynalézt teleportér/generátor červích děr/kosmické lodě s nadsvětelnou rychlostí, protože mi přijde smutné, že je lidstvo zřejmě odkázané na setrvání ve sluneční soustavě. Osídlení nebo teraformace jiných planet by nakonec mohla řešit výše popsané problémy.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Již několik let hraji na klávesy, baví mě psát vlastní písničky. Ráda píšu různé povídky, být spisovatelkou by se mi asi líbilo. Také ráda cestuji, procházím se se svým psem a fotografuji. Občas pro odreagování také něco uvařím nebo upeču. Mezi mé koníčky zcela přirozeně patří věda a programování, které bych si přála povýšit na něco více, než pouhou zálibu.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.