Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Lenka V., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Hledá se dialektolog! Značka: spěchá
Ústav: Ústav pro jazyk český
Škola: Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov, příspěvková organizace


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Tento projekt vnímám jako úžasnou příležitost pro nás středoškoláky, kde si můžeme vyzkoušet, jaké to je pracovat na vyšší úrovni a věnovat se jednomu tématu opravdu dopodrobna. Udělalo mi obrovskou radost, když jsem zjistila, že je v nabídce právě toto téma. Už nějakou dobu se zajímám o naše místní nářečí, které je ještě díky folkloru poměrně dost živé, jak jsem sama zjistila ve svém sociologickém výzkumu.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Stroj času pomocí kterého bychom se mohli podívat do minulosti. Přiznávám se, že se úplně neřadím mezi milovnice dějepisu, ale vždycky mě zajímala místní historie, historie naší obce, regionu. Jako první bych s ním odcestovala do období první republiky, kdy vyrůstala moje stařenka. Prošla bych se po naší vesnici, podívala se, co všechno bylo jiné a hlavně si poslechla rozhovory obyčejných lidí. Zajímá mě, co trápilo lidi v různých obdobích naší historie, co jim dělalo radost a hlavně čím se bavili.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Od mala navštěvuji základní uměleckou školu, kde se věnuji hře na klarinet. Už to bude asi pět let, co jsem také součástí místní mládežnické dechové hudby. Aktivně se podílím na pořádání místních folklorních akcí, s láskou oblékám kroj, tančím a zpívám. V tomto věku k tomu patří objíždění akcí po širokém okolí, kde poznávám lidi s podobnými zájmy.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.