Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a stážistkami a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.

Klára P., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Laboratorní zahradničení
Ústav: Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Lanškroun


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Věda mě baví už nějakou tu chvíli, a tak bych ráda více pronikla do prostředí, ve kterém se pravděpodobně budu v budoucnu vyskytovat. Přijde mi, že tato příležitost dává velký prostor pro seberozvoj, možnost získat spoustu informací a třeba i nějaké soft skills. Moc se mi líbí, že věci, které se dozvím, budu moci uvést do praxe a lépe si je tak zapamatovat. Tato stáž mě nadchla, protože mám moc ráda rostlinky i děti. Pedagogická práce mě baví a myslím, že popularizace je v dnešní době důležitá pro fungování vědy.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
Podle mě by bylo velmi užitečné vynalézt něco, co by nám pomohlo zbavit se mikroplastů. Já osobně si ale myslím, že bych v budoucnu spíše vymyslela něco z oblasti buňečné biologie, protože je to obor, který mě momentálně velmi láká. Také by to chtělo třeba nějakou pilulku, která by pomohla lidem si uvědomit, jak je důležité chránit naši planetu, naši biodiverzitu a někdy i sebe navzájem.

3. Vaše záliby, koníčky:
Baví mě biologie, protože se v ní spojuje chemie, fyzika, ekologie i filozofie a já ráda vidím věci v souvislostech. Oceňuji jakékoliv umění a jsem šťastná, když se mohu kreativně vyjádřit, a tak občas relaxuju u malování. Už od malička jsem horlivě četla a vždy mě bavila antická mytologie. Poslední rok mě nadchla fluorescenční mikroskopie a její využití ve výuce, přičemž se mi podařilo u nás na škole i jeden starší fluorescenční mikroskop zprovoznit. Také ráda jezdím na akce, kde mohu potkat nadšené lidi s podobnými zájmy.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.