Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a stážistkami a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.

Barbora R., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Automatizovaná charakterizace vibračních kvantových stavů
Ústav: Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium a Letecká střední odborná škola Moravská Třebová


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Přihlásila jsem se, jelikož Otevřenou vědu vidím jako šanci podívat se nad rámec „nudné“ středoškolské fyziky a poznat nové zajímavé věci. Tuto stáž jsem si vybrala, jelikož mě zajímá molekulová a částicová fyzika a její dopady na svět. Nejenže nabízí dozvědět se něco o chování molekul, které jsou pro mě pouze se znalostí středoškolské chemie v mnoha věcech záhadou (např. co jsou přesně vazby mezi atomy a proč systémy mají takový vzhled a prostorovou strukturu, jakou mají?), ale zároveň problematiku propojují s programováním, ve kterém se snažím postupně učit a zdokonalovat.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
Funkční systém pro inerciální fúzi. Jedná se o realistický koncept, který by mohl společnost zachránit od energetické krize, pomoct v boji proti globálnímu oteplování a posunout vývoj společnosti o další krok dopředu (levná a dostupná energie, možnost elektromobilů a energeticky nákladných experimentů atd.).

3. Vaše záliby, koníčky:
Mám ráda hraní na kytaru, robotiku, čtení komiksů (především japonských mang), chození po památkách a hraní deskových her.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.