Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a stážistkami a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.

Eliška S., 17 let

fotografie studenta
Stáž: Právo a společnost: Ediční příprava textu z 20. století ke knižnímu vydání
Ústav: Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl, T. G. Masaryka 590


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Do projektu Akademie věd České republiky jsem se přihlásila, jelikož je to jedinečná šance být součástí vědeckého výzkumu již jako studentka střední školy. Navíc si člověk jistě odnese velké množství zkušeností, které bude moct využít při dalším studiu. Konkrétně tuto stáž jsem si vybrala hlavně kvůli jejímu zaměření na více humanitních oborů. A navíc, mít příležitost být u vzniku knihy, která bude vycházet z historického spisu, je něco, k čemu se člověk jen tak nedostane.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
Pokud bych mohla vynaleznout cokoliv, nehledě na pravděpodobnost vzniku či možností, tak bych asi sestavila divácký stroj času. Pojem stroj času je snad všeobecně známý, ale proč divácký? Moc ráda bych se podívala do minulosti na různé události – jak dávní panovníci vypadali, jak se lidé chovali a jestli všechny informace, které jsme z historických pramenů načerpali, jsou vůbec pravdivé. Ale všechno zjistit pouze z pozice pozorovatele. Neměli bychom mít moc cokoliv změnit, protože co se stalo, stalo se a nikdo by se do minulosti neměl míchat.

3. Vaše záliby, koníčky:
Ráda čtu (nejčastěji YA literaturu – fantasy, contemporary, detektivky či scifi), hraji tenis (přes 6 let), poslouchám podcasty (s krimi, psychologickou nebo knižní tématikou). Když je čas, tak šiji, hraji na ukulele, peču a vařím. Mezi moje studijní zájmy patří problematika společenských věd – obecně mě zajímá, jak sociologie, tak psychologie (i když ta mě asi zajímá o trochu víc) a poté historie.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.