Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Miloslava M., 21 let

fotografie studenta
Stáž: Etika a filosofie umělé inteligence
Ústav: Ústav informatiky
Škola: Gymnázium Open Gate


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Do projektu Otevřená věda jsem se přihlásila, protože bych si ráda rozšířila obzory a získala další zkušenosti i mimo školní lavice, neboli neformálním stylem výuky. Na této stáži mě zaujalo téma, které bych chtěla studovat i na univerzitě, protože je to jedno z nejdůležitějších nadcházejících témat, které bude čím dál více diskutovanější.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
S pomocí umělé inteligence a strojového učení bych vytvořila aplikaci, která by pomocí čtení čárových kódů oblečení rozpoznávala, zda je daný kus oblečení zaštiťován certifikátem, či se jedná o takzvanou "rychlou módu." Podle mě je udržitelnost a plýtvání oblečení kvůli "rychlé módě" velice důležité téma, které se v dnešní době často opomíjí. Například fakt, že na výrobu jedné bavlněné košile se použije 700 litrů vody nebo, že módní průmysl produkuje 10% světových emisí, je velice znepokojivé a hodně lidí tato čísla nezná. Uživatel by tedy díky aplikaci mohl rozlišit, zda si kupuje "rychlou módu" a často také nekvalitní oblečení nebo zda se jedná o poctivou výrobu.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Mým největším koníčkem je hudba, jelikož mám kapelu, kde zpívám a hraji na elektrickou kytaru.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.