Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a stážistkami a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.

Veronika K., 16 let

fotografie studenta
Stáž: Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků
Ústav: Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Do tohoto projektu jsem se přihlásila, neboť bych ráda získala nové znalosti a zkušenosti v oboru, který mě velmi zajímá. Rovněž bych si chtěla vyzkoušet práci opravdového vědce ve skutečné laboratoři. Na této stáži – Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků — mě zaujala zejména možnost vyzkoušet si sestavit neznámý ptačí gen. Také si myslím, že bioinformatika je oborem, který má do budoucna velký potenciál a je v něm stále co objevovat.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
Pokud bych byla vynálezcem, jistě bych se pokusila sestavit takový přístroj, který by uměl putovat do minulosti. Ráda bych se totiž vrátila v čase a pozorovala vznik prvních organismů, rostlin a později i dinosaurů a celou diverzitu naší planety Země.

3. Vaše záliby, koníčky:
Mezi mé záliby patří zejména pozorování přírody, práce s mikroskopem, ornitologie, botanika a geologie – mineralogie a paleontologie. Velice ráda získávám nové znalosti a zkušenosti. Ze sportů je mým koníčkem cyklistika, turistika a badminton. Ve svém volném čase se zabývám literaturou, ať už se jedná o beletrii či populárně naučné knihy. Mezi mé oblíbené autory patří Jaroslav Havlíček, Stanislav Lem, Nick Lane, Charles Dawkins, Václav Cílek, J. W. Goethe či J. R. R. Tolkien.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.