Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a stážistkami a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.

David J., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Umělá inteligence, které rozumíme
Ústav: Ústav teorie informace a automatizace AV ČR, v. v. i.
Škola: Open Gate


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Do Otevřené Vědy jsem se přihlásil protože mě na první pohled zaujala možnost že bych mohl chodit do akademie věd a dělat vědu na tak vysoké úrovni místo jen školního vyučování. Také mi to ukáže jak praktikování vědy vypadá v reálném životě a pomůže mi to ujasnit si jestli se chci věnovat vědě jako povolání. Stejně jako většinu lidí jsem v poslední době narazil na AI a chtěl bych porozumět tomu jak funguje na hlubší úrovni. Jelikož se zajímám o matematiku i technologie tak je tato stáž ideální kombinací obou světů.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
Chtěl bych vynalézt nějakou novou formu pohonu letadla. V dnešní době každý chce cestovat a poznávat různá zákoutí světa, ale ne každý si to může dovolit. Ti co si to mohou dovolit tak používají letadla která jsou velmi neekologická. Kdyby existoval nějaký lepší a levnější pohon na letadla tak by to všem tuto formu dopravy zpřístupnilo a navíc by ubližovala měně životnímu prostředí narozdíl od toho co máme teď. Buď toto, nebo nějaký jednoduše přenosný hudební nástroj. Dalo by se na něj hrát skoro kdekoli, zněl by hezky, a aby měl možnost hrát hudbu jen pro toho, kdo na něj hraje.

3. Vaše záliby, koníčky:
Jednou z mých největších zálib je sport - pravidelně několik let dělám karate a také občas běhám. Pomáhá mi to uvolnit se po škole. Velmi rád také mám hudbu. Ať už hraní na piano které dělám od dětství, a dodnes na něj pravidelně cvičím. Kromě hraní na piano také rád poslouchám hudbu, kde obvykle zůstávám u stejných žánrů. Také se dost zajímám o různé moderní technologie; od stavění počítačů přes programování v Pythonu či 3D tisk.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.