Na čem konkrétním ve svém výzkumu pracujete?
Zkoumám strukturu buněčných membrán, konkrétně takzvané nanodomény - přičemž se zaměřuju na situace, kdy jsou tyhle membrány mechanicky napínané. Zajímá mě také to, co se s nimi děje, když se na ně naváže protein. A abych tohle všechno zjistila, využívám fluorescenční metody.
Proč vedete stáže pro středoškoláky a co Vám to přináší?
Věřím že práce vědce není jenom o bádání, ale i o předávání znalostí a nadšení dále. Je potřeba, aby se vědou nakazila větší část společnosti - a kde jinde začít než u mladých jedinců :-) Pro mě osobně je pak tahle aktivita hezké oživení obvyklé práce, které mě nabije pozitivní energií.
Navíc si o svém výzkumu mohu popovídat i s někým mimo obor, což může přinášet zase úplně nové úhly pohledu na zkoumané téma (mladí lidé mají někdy výborné postřehy a myšlenky).
Jak jste se dostal/a k vědě a práci v Akademii věd ČR?
Od malička jsem se zajímala, proč jsou věci tak jak jsou. Nejvíc mě fascinoval život - co to vlastně znamená být živý? A jak něco tak složitého jako je buňka vůbec mohlo vzniknout? Díky dobrým kantorům a mimoškolním aktivitám mi tohle nadšení vydrželo, a poté co jsem absolvovala Matfyz v Praze na Karlově Univerzitě jsem se vypravila zodpovědět si některé své otázky na Akademii věd. Přilákala mě sem možnost studovat membrány pomocí pokročilých fyzikálních metod, což mě zajímá zejména proto, že membrány jsou ve světě buněk hranice oddělující živé od neživého. A i díky tomu se tam děje spousta zajímavých věcí.