Na čem konkrétním ve svém výzkumu pracujete?
Moje výzkumná práce se zaměřuje na procesy toku magmatu v zemské kůře, fungování sopek, a to především sopečných kalder. Dále se zajímám o to, jak jsou sopky a jejich zdrojové magmatické krby ovlivněny pohyby litosférických desek. Rád pobývám venku v přírodě, a tak mezi mé hlavní metody výzkumu patří terénní geologické mapování, dále pak analýza vnitřních struktur hornin za pomocí několika metod od mikroskopování po analýzu magnetických vlastností hornin. Během své vědecké dráhy jsem se zabýval a zabývám sopkami a magmatickými krby v různých částech světa, kromě Čech a střední Evropy také v Pyrenejích, na Balkáně, v západní oblasti Spojených států a na východě Kanady.
Proč vedete stáže pro středoškoláky a co Vám to přináší?
V projektu působím teprve druhým rokem, ale hned ten první mě nadchnul. Vedení stáží pro středoškolské studenty mi umožňuje sdílet svou vášeň pro geologii a inspirovat mladé talenty k vědecké kariéře. Baví mě interakce se studenty, jak během výuky na Univerzitě Karlově, tak i při interakci s mladšími ročníky. Rád bych motivoval mladou generaci ke studiu přírodních věd, konkrétně věd o neživé přírodě, hlavně geologii a vulkanologii.
Jak jste se dostal/a k vědě a práci v Akademii věd ČR?
Vystudoval jsem geologii na Univerzitě Karlově, kde jsem získal bakalářský, magisterský i doktorský titul. Během studia jsem absolvoval zahraniční stáže, například na Université Clermont Auvergne ve Francii a na Paris Lodron University of Salzburg v Rakousku. Po dokončení Ph.D. jsem pokračoval ve výzkumu jako postdoktorand na Geologickém ústavu Akademie věd a získal jsem grant na podporu rozvoje zahraniční spolupráce začínajících vědeckých pracovníků AV ČR, který zahrnoval půlroční stáž na New Mexico Highlands University v USA. V roce 2019 jsem obdržel Prémii Otto Wichterleho pro talentované mladé vědce.