Stáže pro středoškoláky

Přehled stáží Akademie věd ČR pro středoškolské studenty v roce 2025
Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město Praha

Jak je to s polárními látkami u bakterií aktinomycet?

LEKTOR STÁŽE Zdeněk Kameník, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Mikrobiologický ústav, Vídeňská 1083, 142 20 Praha 4
POZNÁMKA: Biologie a chemie
Aktinomycety jsou nepatogenní půdní i mořské bakterie a běžně jsou přítomné také v mikrobiotě hmyzu. Jsou známé svou produkcí komplexních bioaktivních látek s potenciálním využitím v medicíně. Převážně na tyto látky se soustředí dosavadní výzkum, zatímco polární, jednoduché metabolity zůstávají stranou pozornosti. V rámci tohoto projektu se zaměříme na taxonomicky různorodé aktinomycety, včetně izolátů z různých lokalit po celém světě, jejichž metabolom budeme profilovat pomocí kapalinové chromatografie spojené s vysokorozlišujícím hmotnostním spektrometrem a iontovou mobilitou. Zaměříme se na polární látky, které jsou tradičními chromatografickými metodami obtížně dostupné, a tuto výzvu vyřešíme využitím chemické derivatizace. Klíčovým cílem bude identifikace metabolitů unikátních pro studované aktinomycety.
STÁŽISTÉ Iryna Vasylyk
Hlavní město Praha

Jak vytvořit komplexní obraz o polárních metabolitech ve střevní mikrobiotě?

LEKTOR STÁŽE Zdeněk Kameník, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR, Vídeňská 1083, 142 20 Praha 4
POZNÁMKA: Biologie a chemie
V projektu se zaměříme na nové přístupy k analýze polárních metabolitů v biologických vzorcích, zejména v souvislosti se střevní mikrobiotou, která hraje klíčovou roli v lidském zdraví. Budeme využívat chemickou derivatizaci v kombinaci s moderními výpočetními nástroji metabolomiky. Tyto inovativní postupy umožní rozšířit derivatizační strategie i na oblasti necílené metabolomiky, které byly kvůli změnám struktury během derivatizace dosud velmi omezené. Tímto způsobem vytvoříme nové možnosti, jak získat ucelenější a přesnější data o polárních metabolitech v různých typech biologických vzorků.
STÁŽISTÉ Vít Koňařík
Hlavní město PrahaImunoonkologie

Tumor microenvironment and immunotherapy

LEKTOR STÁŽE MUDr. Luca Vannucci, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Laboratory of immunotherapy, Institute of Microbiology of the CAS, v.v.i.,Videnska 1083, 14200 Praha 4 - Krc
Tumors for their development need to create a special microenvironment that importantly interplay with the immune system. Special type of inflammation, and tissue remodeling influence the local efficacy of the anticancer immune response. We evaluate these events, changes in the microenvironment and immunological activities, and we look to of develop methods to rescue the immune response against the tumor (by targeted activation of immune cells, by immune modulation with natural compounds, by nanoparticles targeting the tumor).
STÁŽISTÉ Kristýna Říhová, Karel Švejda
Hlavní město PrahaBiologie

Morfologická a genetická rozmanitost hub rodu Psilocybe ve střední Evropě

LEKTOR STÁŽE Ing. Dominik Lovás
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, 142 00 Praha 4 – Krč
Ve střední Evropě, a zejména v České republice, jsou houby rodu Psilocybe poměrně běžné, přičemž nejrozšířenějším druhem je dřevomilná Psilocybe serbica. Tento druh je v současnosti rozdělen do tří hlavních variet (P. serbica var. moravica, P. serbica var. arcana a P. serbica var. bohemica), které vykazují výrazné morfologické rozdíly. Navzdory těmto rozdílům jsou všechny zahrnovány pod jeden druh, což vyvolává otázky o jejich skutečné genetické příbuznosti a evolučním vývoji. Cílem projektu bude za pomoci metod molekulární biologie, jako jsou extrakce DNA, PCR analýza více markerů, včetně jejich fylogenetické analýzy, přispět k objasnění této taxonomické záhady, která zajímá nejen odborníky v oblasti mykologie, ale i amatérské houbaře. Výsledky pomohou objasnit druhovou diverzitu těchto vybraných skupin hub rodu Psilocybe.
STÁŽISTÉ Veronika Vyskočilová
Hlavní město PrahaBiologie

Identifikace mikroskopických hub z prostředí

LEKTOR STÁŽE Ing. Michaela Švarcová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, Praha 4
V rámci stáže bude student izolovat mikroskopické houby z prostředí. Po získání čistých kultur bude provedena jejich identifikace pomocí morfologie a DNA sekvencí.
Hlavní město PrahaBiologie

Testování minimálních inhibičních koncentrací sekundárních metabolitů hub

LEKTOR STÁŽE Ing. Michaela Švarcová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 12
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, Praha 4
Žák bude testovat sekundární metabolity z vybraných druhů hub a stanoví nejnižší koncentraci, která účinně zastaví růst vybraných bakterií, kvasinek a vláknitých hub. Výsledky mohou přispět k hledání nových látek s potenciálem pro vývoj antimikrobiálních látek.
STÁŽISTÉ Sabina Jiříková
Hlavní město PrahaBiologie

Molekulární analýza azol rezistentních hub Aspergillus fumigatus

LEKTOR STÁŽE Ing. Michaela Švarcová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, Praha 4
Tento projekt se zaměřuje na molekulární analýzu rezistence u hub Aspergillus fumigatus, významného patogenupatogenu s rostoucí odolností vůči azolům. Žák bude studovat genetické mutace spojené s rezistencí vůči azolům, pomocí metod molekulární biologie, jako je PCR a sekvenování. Výsledky mohou přispět k monitoringu mechanismů rezistence u hub izolovaných z okolí a vnitřních prostor pražských škol v roce 2024.
STÁŽISTÉ Lilian Kárová, Vojtěch Kotaška
Hlavní město PrahaBiologie

Molekulární charakterizace rezistentních klinicky významných hub a kvantifikace efektivních inhibičních koncentrací antifungálních látek

LEKTOR STÁŽE Mgr. Daniela Kolarczyková
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, Praha 4
Tento projekt se zaměřuje na molekulární charakterizaci rezistentních klinicky významných hub a kvantifikaci efektivních inhibičních koncentrací antifungálních látek.
STÁŽISTÉ Klára Dostálová
Hlavní město PrahaBiologie

Přežívání bakterií černého kašle v lidských makrofázích

LEKTOR STÁŽE RNDr. Denisa Petráčková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 12
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Během stáže by student(ka) spolupracoval na běžícím projektu (experimentu) .Přípravné práce na kultivace je možné si připravit v předstihu a postupně. Samotná kultivace běží na monitorovaném zařízení, lze opět odečíst výsledky a vyhodnotit. Stejně tak separaci proteinů lze rozdělit dle časových možností studenta.
MÍSTO STÁŽE Mikrobiologický ústav, v.v.i., Vídeňská 1083, 142 20 Praha 4
Bordetella pertussis je Gram-negativní bakterie způsobující onemocnění černý kašel, které je nyní opět na vzestupu. Buněčná imunita zastoupená makrofágy je první linii hostitele, která bojuje s primární infekcí. Ukazuje se, že odpověď bakterie, která disponuje celou řadou faktorů virulence je o hodně komplexnější a pomáhá nejen překonat tuto barieru, ale případně ji i využívá ke svoji ochraně - přežívá uvnitř těchto buněk. Proto hlubší pochopení odpovědi bakterie a její snahy překonat nástrahy hostitele, nám může pomoci i pro cílenější terapii.
STÁŽISTÉ Štěpán Hendrych, Kristýna Hocková, Jan Kozma
Královéhradecký krajBiologie

Stanovení exprese některých genů důležitých pro aktivaci u různých sobpopulací prasečích δγ T lymfocytů

LEKTOR STÁŽE RNDr. Kateřina Štěpánová, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Laboratoř gnotobiologie, Mikrobiologický ústav AV ČR, Doly 183, 549 22 Nový Hrádek
δγ T lymfocyty jsou imunitní buňky, jejichž vlastnosti a funkce jsou stále do značné míry nejasné. Pro studium těchto buněk je prase jako modelový organismus velmi vhodné, protože na rozdíl od lidí nebo myší, disponuje vysokými počty δγ T buněk. I když máme relativně dobrý přehled, v jakých orgánech je jaké zastoupení jednotlivých subpopulací δγ T buněk, funkce těchto subpopulací zůstává nejasná. Proto byly vytipovány některé geny, jejichž exprese by nám mohla napovědět o funkčním stavu různých subpopulací δγ T buněk. Prasečí lymfocyty budou izolovány z krve případně i dalších orgánů prasat a pomocí FACS sorteru budou tříděny na základě povrchové exprese molekul CD2 a CD8 do čistých subpopulací δγ T buněk. Následně z nich bude izolována mRNA, která bude reverzní transkripcí přepsána do kódující DNA (cDNA), pomocí PCR bude stanovena exprese genů pro Notch, Fas, TNF α (a některého reportérového genu), které mohou naznačit funkční stav jednotlivých subpopulací δγ T buněk u prasete.
STÁŽISTÉ Daniel Sháněl
předchozí12další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.