Stáže pro středoškoláky

Přehled stáží Akademie věd ČR pro středoškolské studenty v roce 2025
Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Jihomoravský krajHistorická slavistika

Slovanství a slavistika ve světě krizí 20. a 21. století

LEKTOR STÁŽE doc. PhDr. Radomír Vlček, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž je založena na studiu literatury a na pravidelných konzultacích o její relevanci, způsobu využití a jejím kritickém zhodnocení. Výstupem stáže by měla být písemná práce představující slovanství a slavistiku jako součást české národní identity upozorňující na stávající dezinterpretační snahy ve smyslu vyloučení ČR z EU.
MÍSTO STÁŽE Brno, Čechyňská 19, 602 00
Slovanství a vědní obor, který se jeho obsahem zabývá - slavistika - sehrály v minulosti českého národa velmi významnou roli. Slovanství se utvářelo jako součást národní identity, kterou v této podobě určité osobnosti účelově využívaly a ve svůj prospěch zneužívaly. Tato skutečnost se stala zřetelnou po vzniku samostatné republiky a zejména pak od 2. světové války; jak mezi politiky (např. K. Kramář, K. Gottwald), tak některými intelektuály (např. F. Peroutka, Z. Nejedlý). Specifikem bylo takové využití slovanství ve vědě - slavistice - po 2.svět. válce, např. ve slovanské archeologii (J. Poulík). Cílem stáže je vysvětlit si na základě historických pramenů a literatury skutečnou roli slovanství a české slavistiky při jeho poznávání, stejně jako ukázat na účelové - politické - zneužívání slovanství v průběhu 20. i počátku 21. století. Jde o to naučit se prací s historickými a literárněvědnými prameny čelit současným účelovým dezinformacím.
STÁŽISTÉ Tereza Kamenská, Jakub Košina, František Lédl
Jihomoravský krajDějiny umění

Uměleckohistorická topografie pro 21. století

LEKTOR STÁŽE Mgr. Kateřina Dolejší, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Vzhledem k programu stáže je potřeba počítat s osobní přítomností v Brně jednou za měsíc a výjezdem do vybrané lokality.
MÍSTO STÁŽE Ústav dějin umění - Oddělení umělecko-historické topografie, Veveří 97, Brno 602 00
Umělecko-historická topografie patří k jednomu ze základních přístupů k pochopení uměleckého fondu konkrétního teritoria. Tištěné soupisy památek postupně nahrazují online databáze. I ty jsou však založeny na základním výzkumu uměleckých památek přímo ve vybrané lokalitě. V rámci stáže stážista/ka navštíví odborné instituce (knihovna, archiv, Národní památkový ústav) a bude se podílet na dokumentaci uměleckých památek vybrané lokality na Moravě.
STÁŽISTÉ Jan Žampach
Celá ČRFilozofie

Současné výzvy technologické etiky

LEKTOR STÁŽE Mgr. Juraj Hvorecký, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Budeme se setkávat primárně online v režimu jednou za 2 týdny, s občasnými setkáními naživo.
MÍSTO STÁŽE Celetná 38, Praha 1
Současný svět je plný obrovských výzev - prodlužování věku obyvatelstva, klimatická krize, energetická závislost na pochybných režimech nebo vymírání druhů. Častou odpovědí na otázku jak výzvám čelit, je nabídka možného technologického řešení. Jenže technologické řešení často naráží na další komplikace - kdo jej má provést, za jaké peníze, kdo odškodní potenciální oběti, jak poměřovat zisky a ztráty z nasazení konkrétní technologie. Těmhle tématům se věnuje technologická etika a v průběhu roku se podíváme na etické úvahy kolem mnoha kontroverzních témat současné technologie - dobývání kosmu, fůzní reaktory, robotizace práce nebo geoengineering. Budeme se snažit pochopit, proč jsou kontroverzní a jak se k správně nim postavit. Cílem bude lepší orientace v současném světě s ohledem na morální kritéria, které klademe na sebe, lidi a svět. Solidní znalost angličtiny jepro úspěšnost stáže žádoucí.
STÁŽISTÉ Alžběta Burešová, Filip Nemček, Justýna Vacková
Jihomoravský krajArcheologie

Konzervace nálezů z germánských žárových hrobů

LEKTOR STÁŽE Mgr. Matěj Kmošek, DiS.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž bude probíhat v individuálně domluvených několikadenních blocích v průběhu roku.
MÍSTO STÁŽE Čechyňská 363/19, 602 00 Brno
Archeologické výzkumy generují značné množství nálezů, které se následně zpracovávají v konzervátorské laboratoři. Zde se provádí jejich čištění a zkoumání, což přináší podstatné informace o hmotné kultuře minulosti. Komplexní konzervace archeologických nálezů je kombinací řemeslného umění, chemicko-technologických znalostí a analytických schopností. Vede k detailnímu poznání předmětů, se kterými lidé v minulosti zacházeli a k jejich uchování do budoucna a je tak nedílnou součástí archeologie. V rámci praxe se student/ka seznámí s postupy konzervace a analýz archeologických nálezů a bude je aplikovat na nálezy z germánských žárových pohřbů (2.–3. století n. l.). Součástí praxe bude preparace hrobů odebraných v bloku zahrnující jejich rozebírání a dokumentaci tohoto procesu. Od zájemců o stáž očekáváme elementární zručnost a zájem o různorodé metody aplikované při konzervaci archeologických nálezů.
STÁŽISTÉ Viktorie Hadová, Karolína Kašparová
Jihomoravský krajPopularizace vědy

Geography rocks!

LEKTOR STÁŽE RNDr. Jakub Trojan, MSc, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Část úkolů je možné realizovat i distančně online formou.
MÍSTO STÁŽE Drobného 28, 602 00 Brno
Cílem stáže je systematické poznávání a prezentace geografických projektů oddělení environmentální geografie Ústavu geoniky AV ČR. Součástí stáže je spolupráce s vědeckými pracovníky napříč oddělením, vč. popularizačního týmu, za účelem poznání aktuálního způsobu prezentace (vesměs geografických) aktivit pracoviště. Výstupem bude návrh optimalizace popularizačních aktivit oddělení environmentální geografie doplněné sérií propagačních materiálů s aktivní participací na komunikaci vědy směrem k veřejnosti.
Celá ČRJazykověda

Ženy v ulicích

LEKTOR STÁŽE Mgr. Stanislava Spinková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Bude třeba, aby student/studentka získal(a) jména a dohledal(a) potřebné informace k jejich analýze. Není třeba se obávat, že by byl(a) student(ka) přehlcen(a) úkoly, tedy pokud si to nebude sám/sama výslovně přát. Veškerá komunikace s lektorkou stáže může v průběhu roku probíhat online formou.
MÍSTO STÁŽE Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., Brno
Stáž je zaměřena na tzv. urbanonyma, tj. jména ulic, náměstí, veřejných prostranství atd. Student/studentka bude pracovat s mapami, regionální a jazykovědnou literaturou, příp. také s archivními dokumenty. Z různých zdrojů nashromáždí tato jména ve (vybraných) obcích v rámci kraje, ve kterém žije, a zaměří se při tom na jména po ženských osobnostech. Představí nejčastější typy těchto jmen, pokusí se vysledovat, jestli se pojmenovací zvyklosti v různých obcích liší, nebo zda lze v rámci kraje pozorovat nějaké společné trendy. Může při tom kontaktovat i např. místního kronikáře, příp. úřad, který o uličním názvosloví v místě rozhoduje. Zamyslí se také nad jazykovými problémy, se kterými jsou obyvatelé obcí při užívání těchto jmen ulic, náměstí, veřejných prostranství aj., nuceni se vyrovnávat. V rámci stáže se student také dozví informace o výzkumu tohoto typu zeměpisných jmen nejen v Česku.
STÁŽISTÉ Ellen Anna Kovačíková
předchozí12další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.