Vědecko-futuristická venkovní hra. Pomozte hrdinovi z roku 2350 zachránit svět

Společnost se řítí ke zkáze. Poslední zoufalý pokus zvrátit kola osudu přivede nebojácného učitele Čeňka k nápadu kontaktovat obyvatele, kteří žili na stejném místě před třemi stovkami let. Tedy nás v dnešní době. Takhle dobrodružně začíná poznávací venkovní hra Akademie věd ČR nazvaná Po stopách Veletrhu vědy.  Prostřednictvím plnění úkolů a řešení rébusů vás provedeme světem vědy a výzkumu. Stačí si stáhnout zdarma hru v aplikaci a s mobilem v ruce brázdit Prahou. Absolvujte všechny tři trasy a pomozte budoucím pokolením zachránit svět.

Pomozte Čeňkovi zachránit budoucnost
„Haló, haló, slyšíme se? Haló! Doufám, že mě slyšíte… Musím doufat, že se podařilo navázat spojení a že mě slyšíte. Jinou naději nemám. Tohle je opravdu naše poslední šance,“ říká roztřeseně mužský hlas. Patří Čeňkovi, mladému učiteli, který žije v Praze. Na tom by ještě tolik zajímavého nebylo, ale teď pozor, Čeněk k nám promlouvá z budoucnosti! Konkrétně z roku 2350, kdy se mu podařilo zprovoznit stroj času a navázat kontakt se světem, jak byl před více než třemi stovkami let, se světem roku 2021.

V našich aktuálních představách je budoucnost celkem růžová nebo alespoň v ni doufáme. Čeněk však přináší úplně jinou zprávu – 24. století je ve znamení úpadku, nikoli snad technického, ale společenského. V zemi vládne autoritářský režim, který zavedl přísnou cenzuru, k lidem se nedostávají pravdivé informace, staré knihy se pálí, vzdělávání mladých generací je na bodu mrazu a pro vědu a poznání v takovém prostředí není žádné místo, zcela záměrně jsou postaveny na druhou kolej.

Přitom Čeněk ví, že kdysi to bylo úplně jinak – výzkum měl v 21. století zelenou a díky němu lidstvo zažívalo nevídaný pokrok. Ze starých dokumentů se dozví, že dokonce existovala instituce, jež poznání podporovala a pomáhala vědcům s koordinací jejich aktivit – Akademie věd ČR. Spolu s dalšími podobně smýšlejícími lidmi se mladík rozhodne aktuální neblahou situaci zvrátit a vydá se po stopách této dávné garantky vědění. Věří, že po cestě najde odpovědi na své otázky a že v minulosti také potká dobrovolníky, kteří mu s jeho záchrannou misí pomohou.

Zahrajte si venkovní poznávací hru
Ke spuštění hry potřebujete pouze chytrý telefon s nainstalovanou aplikací. Ta je k dispozici zdarma v Google Play či App Store pod názvem Hunter Games. Vyhledejte hru Po stopách Veletrhu vědy. Registrujte se pomocí e-mailu, vyberte trasu a začněte hrát. Hodit se ovšem možná bude i stará dobrá tužka a nějaký papír pro pohodlnější luštění kvízů či rébusů. K dispozici jsou tři trasy v Praze, každá má okolo tří kilometrů a jsou fyzicky nenáročné, jednu z nich lze dokonce absolvovat i s kočárkem. 

Trasa A s podtitulem Ztracený deník se vine historickou lokalitou Starého Města a je ze všech variant fyzicky nejméně obtížná. Trasu B si nejlépe vychutnáte, až zajde slunce – vždyť se tak i jmenuje: Praha po setmění. V době, kdy Malou Stranu osvětlují jen pouliční lampy, nastává ta správná tajuplná atmosféra pro záchranu budoucího světa. Vedle bloku a tužky se proto bude hodit i čelovka nebo nějaká jiná svítilna. A milovníky přírodních krás bezesporu nadchne trasa C nazvaná Vzkaz z budoucnosti. Hráče zavede na kraj metropole do Průhonického parku, kde spolu dokonce mohou zápolit dva týmy. Z ležérní procházky se tak rázem může stát sportovní klání, ale to je zcela na účastnících – i tuto variantu hravě zvládnou děti. S úkoly ve hře jim pomohou rodiče, a pokud i oni budou v úzkých, mají možnost využít nápovědu od vševědoucí umělé inteligence jménem Robota.

Hra Po stopách Veletrhu vědy je určena hlavně pro fanoušky vědy, rodiny s dětmi, žáky základních a středních škol, ale i všechny ostatní zájemce o výzkum a poznání. Hru si bude možné zahrát od 11. srpna do 11. listopadu 2021, dokud bude vhodné počasí. Pokud absolvujete všechny tři trasy hry, zapojíte se tím také do slosování o drobné dárky s vědeckou tématikou. 

Outdoorová alternativa
Čeňkův příběh rámuje zbrusu novou aktivitu Akademie věd ČR. Letos kvůli pandemické situaci už podruhé neproběhl Veletrh vědy, jenž již od roku 2015 každoročně přibližuje prostřednictvím popularizátorů, akademiků a odborníků hravou a interaktivní formou komplexní vědecké fenomény a aktuální výzkum. Vzhledem k tomu se instituce rozhodla, že když nemohou lidé přijít za vědou, musí věda přijít k nim.

Jak upozorňuje Markéta Pravdová, všechny verze venkovní hry spojuje jako červená nit jednotící téma, kterým jsou příběhy a informace o poslání jednotlivých ústavů Akademie věd ČR. Na přípravě celého projektu se podílel i její domovský institut, Ústav pro jazyk český. Vzniknout tak mohla originální aktivita, jež jak všichni tvůrci doufají, nejenže pomůže Čeňkovi v roce 2350 zvrátit osud české společnosti, ale především pobaví a poučí hráče v roce 2021.

Více informací o hře najdete na webu Veletrhu vědy

Text: Jana Bečvářová a Michaela Marková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR