Pokusy s elektřinou nebo matematika v komiksech. Letní vědecký kemp předal učitelům a učitelkám vědu interaktivně

Další běh Letního vědeckého kempu je u konce. Vzdělávací akci pořádá Akademie věd ČR každý rok v létě. Letos opět hostila pedagogy z celé České republiky. V rámci 55 hodin programu si na této „škole v přírodě pro dospělé“ učitelé a učitelky vyzkoušeli badatelsky orientované vyučování, naučili se vytvářet si vlastní pomůcky nebo nové pokusy. Kurzy se konaly od 8. do 20. srpna formou interaktivních workshopů v prostředí zámku Třešť.

Cílem kurzů je oživit a inovovat výuku přírodních věd: chemie, biologie, fyziky a matematiky. Rozšířit si znalosti a seznámit se přijelo na Letní vědecký kemp 37 učitelů a učitelek ZŠ i SŠ. Nejvíce učitelé ocenili interaktivitu předávané látky, sdílení s ostatními pedagogy a proaktivní lektory. Těch bylo v celém programu 16 a byli to vědci z Akademie věd ČR a externí školitelé.

Neotřelý přístup k vyučování exaktních věd si účastníci pochvalovali. Jedním z tipů, který rozhodně přidají do výuky, je vzdělávací komiks, se kterým se seznámili v rámci lekce o otevřených matematických úlohách od Libuše Samkové. „Pokud část třídy má v písemce nějakou úlohu špatně, rozkreslím ji do komiksu, abych jim látku více přiblížila,“ sdílela své zkušenosti lektorka. Podle Samkové je to důležité, protože ne každý pedagog se u chyb třídy zastaví a věnuje jim nějaký čas navíc. „Taková chyba se pak nabaluje s přibývajícím učivem,“ uzavírá lektorka.

Vědecký kemp přichystal účastníkům také celou řadu pokusů a došlo i na výrobu vlastních pomůcek. „Model sluneční soustavy, který jsme si vytvořili společně s lektorkou, využiji ve výuce od čtvrťáků po deváťáky,“ řekla jedna z účastnic kurzu pro učitele ZŠ Monika Mazúrová. Na kurzu byla již potřetí a z letošního kempu ráda vzpomíná na pokusy s elektřinou, kde si s pomocí pájení vytvořila model s diodou. „Jela jsem se opět nabít informacemi a pozitivní energií. Aby děti fyzika bavila, musí to bavit i nás učitele,“ komentuje svůj prožitek z uplynulého ročníku a dodává, že fyzika je nesmírně důležitá.

Zajímavým zpestřením kurzu byla také výuka venku. Lektoři účastníkům ukázali, jak jednoduše upravit okolí školy, aby mohli efektivně učit i mimo učebnu. Dále se na kurzu matematiky a fyziky dozvěděli nejčastější chyby ve výuce astronomie – rozdíl mezi meteoroidem, meteorem a meteoritem, že Měsíc rotuje kolem své osy, nebo že jarní a podzimní rovnodennost nenastává přesně v dnech, které se tradičně učí. Na kurzu chemie a biologie pak učitelé a učitelky studovali živočichy ve stojatých a tekoucích vodách a pozorovali divoké ptactvo s ornitologem Michalem Šulcem v okolí zámku. Společně s lektory si zkonstruovali také ohňostroj z pomerančové kůry.

Letní vědecký kemp se koná každý rok a již nyní se lze nezávazně registrovat na webových stránkách www.otevrenaveda.cz na léto 2023.

Kompletní fotogalerii najdete na ➡️ https://flic.kr/s/aHBqjA3WzT.