Noc vědců: Akademie věd ČR i letos připravila pro veřejnost bohatý program

V pátek 24. září bude noc patřit vědcům! Koná se Noc vědců 2021. K celoevropské vědecko-popularizační akci, která zapojuje veřejnost do inspirujícího prostředí vědy, se zapojily i instituce v České republice, mezi nimi také Akademie věd ČR. Akce se koná už po pošestnácté. Tématem letošního ročníku Noci vědců je ČAS. Bohatý program letos připravilo rekordních dvanáct pracovišť Akademie věd ČR.

Pro návštěvníky a diváky jsou připraveny exkurze, pokusy, workshopy, přednášky, bojovky, soutěže, projekce, diskuse, on-line program a mnoho dalšího, a to nejen v Praze, ale také v pracovištích Akademie věd v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Třeboni, Bílém Kříži, Řeži, Liběchově, Ondřejově a Dolních Břežanech. Program Noci vědců se koná online i offline, je vhodný pro děti dospělé. Vstup na celou akci je zdarma.

Sídlo Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze zůstane zavřené pouze fyzicky, on-line program bude dostupný od 17 hodin na webu Noci vědců, a to až do konce letošního roku. On-line přednášky odborníků z Akademie věd divákům přiblíží například jak astronomové zkoumají čas, proč bychom neměli ponocovat, ani když je Noc vědců a na co všechno mají vliv biologické hodiny nebo naopak jak ponocoval spisovatel František Gellner a více o jeho flámech a také kolik času máme na předpověď počasí a jestli je vůbec možné předpovídat tornáda.

Program Noci vědců Akademie věd ČR  najdete pod odkazem. Pozor, na některé části programu je třeba se rezervovat předem! Otevírací doba některých lokalit se může lišit. 

Noci vědců v Akademii věd ČR se letos účastní Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, kde se mimo jiné budou zabývat poločasem rozpadu, Fyzikální ústav AV ČR, který přichystal pro návštěvníky například zábavnou časostezku, Ústav výzkumu globální změny AV ČR, kde se dozvíte, kolik času zbývá na řešení změny klimatu, Biologické centrum AV ČR představí mimo jiné cestu evoluce, Astronomický ústav AV ČR nabídne měření tranzitního času, v Mikrobiologickém ústavu AV ČR - Centrum ALGATECH Třeboň se dozvíte, jak staré jsou mikroskopické řasy a sinice, Ústav anorganické chemie AV ČR a Ústav fyziky materiálů AV ČR mají připraveny i únikové hry, Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR nabídne například pohled na čas a ženy, Ústav geoniky AV ČR přiblíží mimo jiné v geografii a ukáže zkameněliny z časů dávno minulých a Ústav experimentální medicíny AV ČR si připravil třeba přednášku o tom, kdy jde v životě o vteřiny.

Pro snadnější orientaci v programu je připravena i mobilní aplikace Noci vědců, dostupná pro Android a iOS.

Udělějte si ČAS na vědu! Více o akci se dozvíte na webové stránce www.nocvedcu.cz