NEZkreslená věda – startuje šestá řada oblíbených krátkých videí o zajímavých vědeckých fenoménech

Změnám roku 2020 se nevyhnula ani oblíbená série naučného seriálu o zajímavých evergreenech i aktuálních vědeckých tématech. Šestá řada NEZkreslené vědy, která startuje právě dnes přichází s velkými změnami. Opět se dočkáme několika dílů, které nám zábavnou formou představí témata, o kterých bychom chtěli a měli vědět víc.

Šestou řadou NEZkreslené vědy vás tentokrát budou provázet nezaměnitelné hlasy herecké manželské dvojice. Herečku Báru Hrzánovou v roli vědeckého dobrodruha doplňuje její kolega a manžel Radek Holub – ten v seriálu vystupuje no jako… holub. 

Jak těžké bylo pro oba herce vysvětlit medicínské nebo průmyslové využití vynálezu, jeho teoretické základy a popsat největší experimentální urychlovač na světě v Cernu? Jako křest ohněm, říká Bára Hrzánová: „Pro mě byla práce na celé sérii velké dobrodružství, poněvadž zvlášť některé díly se týkaly oblastí, kterým absolutně nerozumím. Vždy jsme se ale s manželem snažili co nejlépe odvést své řemeslo, interpretovat text tak, aby ho pochopili i ostatní, správně česky a po významu.“ Jak ovšem přiznává, bližší jí jsou společenská nebo ekologická témata. I na ta však v šesté sérii oblíbeného seriálu dojde, nebojte. Novinkou na konci dílů je také závěrečné „holubí“ shrnutí a pikantní zajímavosti ze světa vědy: tzv. Holubovy vyzobávky. 

Autorkou scénáře všech dílů nejnovější řady je scénáristka Lucia Krajánková. „Zásadní změnu jsme udělali také v animačním procesu. Dříve výtvarník vše kreslil přímo pod kamerou. Nyní se většina kreslí v počítači, což je sice taky ruční práce, ale bez kamery v přímém přenosu. I díky tomu přibyly animace, které se v dřívějších řadách daly realizovat jen velmi pracně," dodává také nová režisérka a výtvarnice Markéta Smolíková Kubátová. NEZkreslená věda opět vznikla ve spolupráci se společností MAUR film

NEZkreslenou vědu si můžete kdykoliv pustit prostřednictvím YouTube kanálu Otevřená věda, kde najdete také všechny starší díly předešlých pěti sérií.
Ani v šesté řadě ale opět nechybí titulky pro neslyšící a anglicky mluvící. Nově najdete jednotlivé díly šesté série kromě naší stránky na Facebooku také na sociální síti Instagram v sekci IGTV. Sedmidílný seriál, jehož jednotlivé epizody zveřejníme v následující půl roce (vždy každé druhé pondělí v měsící) budou opět pokrývat zajímává témata napříč vědními obory. Dozvíme se víc o fyzice, IT, ekologii i historii. NEZkreslená věda tématicky vychází z výzkumných programů STRATEGIE AV 21.

Připravily: Michaela Marková, Marta Dlouhá, Jana Bečvářová