Do Noci vědců se už tento pátek zapojí také pracoviště Akademie věd

Celoevropská akce Noc vědců se uskuteční už tento pátek 30. září. Z Akademie věd se do ní letos zapojí skoro dvě desítky pracovišť z Prahy, Brna, Drásova, Liběchova, Českých Budějovic, Dolních Břežan a Třeboně. Program s tématem VŠEMI SMYSLY představí Středisko společných činností AV ČR, Fyzikální ústav AV ČR, Ústav experimentální medicíny AV ČR, Biofyzikální ústav AV ČR, Orientální ústav AV ČR, Biologické centrum AV ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Ústav fyziky atmosféry AV ČR, Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Mikrobiologický ústav AV ČR – Centrum ALGATECH, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Ústav fyziky materiálů AV ČR, Sociologický ústav AV ČR a Knihovna AV ČR. Do Noci vědců se kromě Akademie věd zapojují také univerzity, vědecká a výzkumná centra a instituce nebo hvězdárny či planetária na více než 100 místech po celé České republice.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů a umí být i zábavná. Pro návštěvníky budou po dvouleté kovidové dvouleté pauze, kdy program na většině míst probíhal pouze online, zdarma a v atraktivním večerním a nočním čase, zpřístupněna běžně nedostupná pracoviště Akademie věd ČR. Připraveny jsou přednášky, workshopy, soutěže, únikové hry, divadelní nebo taneční představení, filmové projekce, ochutnávky, vědecké show… Z programu si vyberou všechny věkové skupiny, od rodin s dětmi po seniory. Kompletní program a informace: https://www.nocvedcu.cz/organizace/akademie-ved-ceske-republiky

Praze můžou návštěvníci zavítat přímo do sídla Akademie věd ČR a Knihovny AV ČR na Národní třídě a na vlastní smysly se přesvědčit, jak voní bouřka a dozvědět se, proč nás ohrožují extrémní teploty anebo jak zašifrovat zprávu. Připraveno bude také taneční vystoupení a interaktivní divadelní performance o zrodu parfémů. Otevřena bude i Galerie Věda a umění s aktuální výstavou Československo v orientu, orient v Československu. Do Ústavu experimentální medicíny AV ČR můžete přijít otestovat chuťové pohárky a dozvědět se, jak mohou individuální genetické odlišnosti ve vnímání chuti zvyšovat riziko obezity nebo rakoviny. Fyzikální ústav AV ČR zve rodiny s dětmi na akční výzkumnou hru, ve které se obrazně vypraví až do nitra hmoty. Na Střelecký ostrov se můžete vypravit za programem Orientálního ústavu AV ČR, připravena je například komentovaná četba o pozoruhodnostech Egypta. Ústav organické chemie a biochemie AV ČR zve do čichové a hmatové laboratoře, na molekulární koncert a chemickou show a do spletitých a tajných chodeb budovy pracoviště. Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR si během Noci vědců připomene 100. výročí objevu polarografie, návštěvníci se mohou těšit na molekulární gastronomii, chemické divadlo nebo čichací kvíz. A oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR si, spolu s projektem Science To Go, ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí připravilo experimenty a přednášky, které prostoupí všemi smysly návštěvníků.

Noc vědců můžete zažít i v Dolních Břežanech, program si připravila obě laserová pracoviště Fyzikálního ústavu AV ČR – HiLASE a ELI Beamlines. Malí i velcí návštěvníci si mohou zahrát laserové šachy, ocitnout se ve virtuální laserové hale a proměnit se ve vědce, nebude chybět ani soutěž
v rychlosti převlékání do čisto-prostorového obleku, přednáška Špatná fyzika ve filmu nebo laserové bludiště.

V Brně otevře brány pracoviště Ústav fyziky materiálů AV ČR, který chystá pátrací hru pro děti i dospělé, ve které se návštěvníci stanou špiony a podívají se do laboratoří a také Biofyzikální ústav AV ČR, kde zjistíte, jak funguje konfokální mikroskop, prohlédnete si mnohokrát zvětšené buňky, dozvíte se,
k čemu je vizualizace pomocí fluorescenčních značek a vyzkoušíte si 3D tisk.

Ústav výzkumu globální změny AV ČR zve návštěvníky na komentované prohlídky a přednášky do pracoviště adaptivních biotechnologií v Drásově u Brna, kde se dozvíte, jak a proč se řasy využívají v kosmetice, jako doplňky stravy nebo mikročističky odpadních vod.

Liběchově můžete zavítat do Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a seznámit se s liběchovskými miniprasátky, která souvisí s výzkumem léčby slepoty a hluchoty. Dozvíte se, co vnímají zvířata v naprosté tmě a tichu a připravena je i rodinná hra a virtuální realita.

Na jihu Čech se do akce zapojí Mikrobiologický ústav AV ČR – Centrum ALGATECH v Třeboni, kde si budete moci na modelu fotosyntézy osobně vyzkoušet, jak probíhá tento proces v rostlinách a řasách a řasy a sinice také ochutnat! A také Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích, kde si můžete vyzkoušet pitvu švába, během interaktivní ukázky vidět zvuk a smyslové orgány živočichů pod mikroskopem, a v slepé místnosti, kterou budou provázet nevidomí a slabozrací z organizace Návštěvy POTMĚ, zbystří váš hmat, čich a sluch.

Vstup zdarma, na některé části programu je nutná registrace. Více informací o otevíracích hodinách a dalších podrobnostech na https://www.nocvedcu.cz/organizace/akademie-ved-ceske-republiky.