stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2021 bude spuštěno letos na podzim.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku témat na rok 2021.

Kraj
Obor
Jihočeský kraj Biologie

Využití vermikompostu jako hnojiva

LEKTOR STÁŽE Mgr. Veronika Jílková, Ph.D.
INSTITUCE Biologické centrum
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Žížaly jsou známé jako ekosystémoví inženýři schopní zpracovat téměř jakýkoliv rostlinný materiál. Díky tomu se vytváří jednak rozložený kompost (tzv. vermikompost), ale také koncentrovaný roztok živin (tzv. žížalí čaj). Oba tyto substráty jsou oceňované jako prospěšná hnojiva pro půdu, ve které často chybí organická hmota a živiny. Každá rostlina má však jiné potřeby s ohledem na obsah organické hmoty a živin. V rámci stáže se tedy zaměříme na vytipování vhodných koncentrací těchto dvou substrátů pro různé typy plodin a na to, jak tyto substráty ovlivní chemické složení půdy.
Hlavní město Praha Fyzika

Modelování optických vlastností zlatých nanostruktur

LEKTOR STÁŽE Prof. RNDr. Petr Bouř, DSc.
INSTITUCE Ústav organické chemie a biochemie
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
"Nanomateriály" jsou v módě jak pro jejich zajímavé fyzikální vlastnosti tak pro technická využití. Nedávno bylo zjištěno, že zlatá nanovlákna je možné použít k detekci chirálních molekul, tj. těch jejichž zrcadlové obrazy se mají jako pravá ruka k levé. V rámci stáže se pokusíme zjistit proč tomu tak je, tj. modelovat Ramanova spektra modelových systémů pomocí výpočetních metod. (viz. http://hanicka.uochb.cas.cz/~bour/pdf/212.pdf)
Hlavní město Praha Historie

Orální historie ve výzkumu soudobých dějin

LEKTOR STÁŽE Mgr. Jiří Hlaváček, Ph.D.
INSTITUCE Ústav pro soudobé dějiny
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 10
Během stáže bude student/studentka spolupracovat na řešení právě probíhajících projektů Centra orální historie. Osvojí si základy metody orální historie, vyzkouší přípravu vlastního výzkumu, archivní a literární rešerši, kontaktování pamětníka/pamětnice, včetně pořízení rozhovoru a jeho dalšího zpracování. Při tom bude mj. možno zohlednit i region, z něhož student/studentka pochází. Zároveň se student/studentka pod supervizí lektora zapojí do každodenních aktivit vědeckého provozu ve formě účasti na terénním výzkumu, vysokoškolské výuce, přípravě odborných workshopů, seminářů a organizace konferencí, včetně popularizačních aktivit. Stáž je vhodná pro studentky/studenty se zájmem o problematiku soudobých dějin.
Hlavní město Praha Biologie

Inflammation and tumor microenvironment

LEKTOR STÁŽE Dr Luca Vannucci
INSTITUCE Mikrobiologický ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: Some experiments may include work with experimental animals
During the intership the student will take confidence with the laboratory techniques for studying the immunological aspects of tumor microenvironment, its development and possible modulation by nanoconstructs and naturally derived molecules.
předchozí123456789...1314další

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Natálie K., 18 let

fotografie studenta Krečmerová Natálie

Stáž: 1.02.01 Jsou současné astrometrické katalogy připraveny na mezihvězdné lety nadsvětelnou rychlostí?
Škola: Gymnázium PORG Ostrava


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Do projektu Otevřená věda Akademie Věd ČR jsem se přihlásila, jelikož bych si ráda vyzkoušela tu ,,pravou" výzkumnou práci v oblasti chemie a astronomie. Právě astronomie byla vždy mým koníčkem a v kombinaci s chemií vytváří skvělou kombinaci.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Kdybych byla vynálezcem, pravděpodobně bych zkoumala a vynalezla co nejvíce přesný přístroj, který by analyzoval elektromagnetickou radiaci, kterou vyzařují objekty ve vesmíru, což by nám pomohlo poodhalit historii a způsob fungování celého vesmíru.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Mezi mé záliby patří chemie, čtení knih různých žánrů (nyní jsem přečetla velice zajímavou knihu We Have No Idea - A guide to the unknown universe), cizí jazyky (v budoucnu bych se ráda naučila francouzštinu), kreslení a malování (instagram: @nataliekrecmerovart) či historie umění.

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš se přihlásit, na kolik stáží chceš, ale chodit pak můžeš jen na jednu stáž.

Co když budu přijat na více stáží?

Na více stáží najednou Tě vybrat nemůžou, protože hned, jak si tě vybere jeden lektor, ostatním lektorům zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné až do 30. listopadu. Poté si lektoři budou z přihlášek vybírat své stážisty. Výsledek se tedy dozvíš v druhé polovině prosince.

Co mám přiložit jako reference k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale určitě pomohou lektorům při rozhodování, koho si na stáž vybrat. Můžou to být diplomy, certifikáty, doporučující dopis od učitele a další. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí?

Stačí, pokud máš o téma stáže zájem a jsi připraven/a si spoustu nových věcí vyzkoušet a naučit se je. Všechny stáže jsou pro žáky středních škol a gymnázií a lektoři s tím počítají. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš nebo čemu se věnuješ a na jaké úrovni.

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží i v červenci a srpnu. Ale pokud by pro Tebe a lektora bylo obtížné najít v létě společný termín, můžeš si chybějící stáž nahradit třeba v září.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.