stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2021 bude spuštěno letos na podzim.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku témat na rok 2021.

Kraj
Obor
Jihočeský kraj Technika

Protonový magnetometr

LEKTOR STÁŽE Ing. Michal Vlk, Ph.D.
INSTITUCE Geofyzikální ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 16
POZNÁMKA: Geomagnetická observatoř je dostupná vlakem (Číčenice-Volary) do stanice Husinec a dále pešky přes les (cca 5 km), autobusem ze stanice Chlumany-rozcestí a dále pešky po místní komunikaci (cca 4 km). Dobra dostupnost (i o víkendu) je z mest Prachatice, Vimperk, Písek, Strakonice, České Budějovice, Český Krumlov a Plzeň.
Protonový magnetometr, který se používá od konce 50. let, značně zjednodušil a zpřesnil měřeni geomagnetického pole. V poslední dekádě se zde začíná používat číslicové zpracovaní signálu, které paramenty přístroje dokáže zlepšit o řád. Protože takový přistroj je (i přes relativní jednoduchost) těžko komerčně dostupný, pokusíme se o jeho konstrukci.
Středočeský kraj Biochemie

Hledání funkce nekodující části genomu

LEKTOR STÁŽE Ing. Aleš Hnízda, Ph.D.
INSTITUCE Mikrobiologický ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Náplní projektu je biochemická analýza nekodující části genomu. Budeme studovat mezimolekulové interakce mezi DNA a dalšími biomolekulami. Stážista se seznámí s bioinformatickými databázemi a základy práce v biochemické/molekulárně-biologické laboratoři.
Jihočeský kraj Biologie

Taxonomic identification of spiders

LEKTOR STÁŽE Dr Francisco Mendez
INSTITUCE Botanický ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: This internship implies both, working in the laboratory and performing outdoor activities.
Spiders are amazing animals that have conquered almost all terrestrial ecosystems in the earth. They are top predators among the insects, and they play a critical ecological role by protecting wild plants and crops against herbivores pests. Despite their important role in nature and their huge diversity (almost 50,000 species), spiders are usually misunderstood and feared by people. In this internship, you will learn about the anatomy, ecology, and behavior of spiders. You will discover how to integrate this knowledge to find the taxonomic identity of spider species (scientific name). And finally, you will develop a scientific way of thinking to start formulating and answering your own ecological questions. In this internship, you will also learn how to use a microscope, how to collect and rear spiders, and how to write a scientific diary and report.
Jihočeský kraj Biologie

Biologická ochrana proti škodlivým měkkýšům - hlístice a bakterie

LEKTOR STÁŽE Ing. Jiří Nermuť, Ph.D.
INSTITUCE Biologické centrum
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 12
POZNÁMKA: Navrhovaná stáž je vhodná pro 1-3 studenty a její odhadovaná časová náročnost je 12-24 hodin za měsíc. Student se samozřejmě může v rámci stáže zaměřit jen na jednu konkrétní aktivitu v našem portfoliu. Časovou náročnost lze přizpůsobit možnostem obou stran.
Měkkýši jsou nejen krásné organismy, které mnozí lidé a téměř všechny děti obdivují, ale také jsou to velmi úporní obtížně regulovatelní škůdci zemědělských a zahradních plodin. Naštěstí však v přírodě mají měkkýši mnoho přirozených nepřátel a ty lze při troše umu s větším nebo menším úspěchem využít jako prostředek biologické ochrany. Nejznámější, a dosud jediný, komerčně dostupný biologický preparát proti měkkýšům je postaven na bázi parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita. Parazitických hlístic, které lze najít v tělech měkkýšů je však mnohem více. A právě studiem těchto drobných mikroskopických červíků se zabýváme v naší laboratoři. V současné době pracujeme na metodách masového chovu in vivo třech hlístic rodu Phasmarhabditis v kombinaci s různými bakteriemi. Dále se zabýváme tím, jaké druhy hlístic lze v tělech škodlivých plžů v ČR vůbec najít, neboť předpokládáme, že některá z nich by mohla být, stejně jako ty tři již testované, zajímavá pro biologickou ochranu. A nakonec nás zajímá, jaké repelentní a antifeedantní účinky na slimáky mají metabolity bakterií rodu Xenorhabdus, které jsme si (zdá se úspěšně) vypůjčili od hlístic napadajících hmyz. V rámci stáže v naší laboratoři se student nejprve seznámí s biologií a taxonomií měkkýšů a hlístic. Naučí se je determinovat jak morfologicky, tak pomocí PCR. Zapojí se do sběru dat a studia fauny parazitických hlístic měkkýšů. V laboratoři pak zvládne základy mikrobiologie, izolace a množení bakterií včetně jejich identifikace molekulárně biologickou cestou. A samozřejmě se naučí masovým chovům hlístic a bude se podílet na testování účinnosti množených hlístic a bakterií proti modelovým škůdcům v sérii různých experimentů.

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Natálie K., 18 let

fotografie studenta Krečmerová Natálie

Stáž: 1.02.01 Jsou současné astrometrické katalogy připraveny na mezihvězdné lety nadsvětelnou rychlostí?
Škola: Gymnázium PORG Ostrava

Další informace

Tomáš L., 17 let

fotografie studenta Lapeš Tomáš

Stáž: 1.27.01 Omniphobic self-cleaning surface by ultra-fast laser pattering
Škola: EDUCAnet – gymnázium, střední odborná škola a základní škola Praha, s.r.o.

Další informace

Lucie K., 19 let

fotografie studenta Koudelková Lucie

Stáž: 3.29.01 Popularizuj vědění o společnosti!
Škola: Gymnázium Jana Nerudy

Další informace

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš se přihlásit, na kolik stáží chceš, ale chodit pak můžeš jen na jednu stáž.

Co když budu přijat na více stáží?

Na více stáží najednou Tě vybrat nemůžou, protože hned, jak si tě vybere jeden lektor, ostatním lektorům zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné až do 30. listopadu. Poté si lektoři budou z přihlášek vybírat své stážisty. Výsledek se tedy dozvíš v druhé polovině prosince.

Co mám přiložit jako reference k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale určitě pomohou lektorům při rozhodování, koho si na stáž vybrat. Můžou to být diplomy, certifikáty, doporučující dopis od učitele a další. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí?

Stačí, pokud máš o téma stáže zájem a jsi připraven/a si spoustu nových věcí vyzkoušet a naučit se je. Všechny stáže jsou pro žáky středních škol a gymnázií a lektoři s tím počítají. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš nebo čemu se věnuješ a na jaké úrovni.

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží i v červenci a srpnu. Ale pokud by pro Tebe a lektora bylo obtížné najít v létě společný termín, můžeš si chybějící stáž nahradit třeba v září.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.