stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2021 bude spuštěno letos na podzim.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku témat na rok 2021.

Kraj
Obor
Středočeský kraj Matematika

1.22.02 Systémy částic s periodickým chováním

LEKTOR STÁŽE Dr. Jan M. Swart
INSTITUCE Ústav teorie informace a automatizace
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Elektronické hodinky obsahují křemenný výbrus, který pod vlivem proudu kmítá v v přesně dané frekvenci. Ale jak jednotlivé atomy koordinují své pohyby? A fungovaly by quartzové hodinky i ve dvoudimenzionálním světě? Matematici studují takové otázky pomocí zjednodušeného modelu, ve kterém atomy mohou mít jenom konečně mnoho stavů a náhodně mění svůj stav ve závislosti na svých sousedech. Existuje matematický důkaz, že takový model může mít periodické chování ve třech dimenzích, ale ne v jedné dimenzi. Je-li periodické chování možné ve dvou dimenzích, dosud není známo. Během stáže se student(ka) naučí simulovat jednoduché modely částic na počítači a pomůže hledat dvoudimenzionální systém s periodickém chováním, který dosud nebyl objeven.
Kraj Vysočina

1.99.05 Vliv aditiv na vlastnosti polymorfů uhličitanu vápenatého

LEKTOR STÁŽE Mgr. Radek Ševčík, Ph.D.
INSTITUCE Ústav teoretické a aplikované mechaniky
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: Materiálová analýza.
Zkoumání vlivu přítomnosti aditiv na přípravu a vlastnosti částic uhličitanu vápenatého pomocí pokročilých analytických technik.
Kraj Vysočina

1.99.06 Innovative materials for applications: characterization and testing

LEKTOR STÁŽE Dr Alberto Viani
INSTITUCE Ústav teoretické a aplikované mechaniky
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: The field of research can be classified as materials science. The candidate will work in an international environment, in a stimulating multidisciplinary context, and will have the opportunity of taking active part in the research activity of the Institute.
Different materials are studied for their use in the conservation of Cultural heritage, or as building materials, their use in dentistry, or for bio-applications (in relationship with the human body). Preparation of samples of some of these innovative materials and analysis, adopting instrumental techniques for their characterization, with the support of the scientific team of the Institute, will be the focus of the internship.
Hlavní město Praha Chemie

2.08.13 Electrochemical Studies of electrode materials for Batteries

LEKTOR STÁŽE Mr. Ghulam Abbas
INSTITUCE Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
Electrochemical Studies of electrode materials for energy conversion applications e.g. Batteries i) basic studies about the Redox reaction ii) Electron transfer kinetics iii) Intercalation Chemistry of Ions into electrode materials iv) Battery knowledge, especially, Rechargeable aluminum Ion batteries(RABs) basic composnets of battery and reaction mechanism

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Tadeáš B., 17 let

fotografie studenta Bednarz Tadeáš

Stáž: 3.29.03 Je důležité mít dobré popularizátory vědy: proč se to neučit již teď !
Škola: Gymnázium a Obchodní akademie Orlová, p. o.

Další informace

Diana B., 17 let

fotografie studenta Bergerová Diana

Stáž: 1.22.01 Dynamika dynamických systémů
Škola: AG Štěpánská

Další informace

Jindřich B., 18 let

fotografie studenta Bouška Jindřich

Stáž: 1.15.16 Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla
Škola: Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České Budějovice, Dukelská

Další informace

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš se přihlásit, na kolik stáží chceš, ale chodit pak můžeš jen na jednu stáž.

Co když budu přijat na více stáží?

Na více stáží najednou Tě vybrat nemůžou, protože hned, jak si tě vybere jeden lektor, ostatním lektorům zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné až do 30. listopadu. Poté si lektoři budou z přihlášek vybírat své stážisty. Výsledek se tedy dozvíš v druhé polovině prosince.

Co mám přiložit jako reference k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale určitě pomohou lektorům při rozhodování, koho si na stáž vybrat. Můžou to být diplomy, certifikáty, doporučující dopis od učitele a další. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí?

Stačí, pokud máš o téma stáže zájem a jsi připraven/a si spoustu nových věcí vyzkoušet a naučit se je. Všechny stáže jsou pro žáky středních škol a gymnázií a lektoři s tím počítají. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš nebo čemu se věnuješ a na jaké úrovni.

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží i v červenci a srpnu. Ale pokud by pro Tebe a lektora bylo obtížné najít v létě společný termín, můžeš si chybějící stáž nahradit třeba v září.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.