stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2021 bude spuštěno letos na podzim.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku témat na rok 2021.

Kraj
Obor
Jihomoravský kraj

1.99.08 Regionální variabilita echolokačních signálů netopýrů

LEKTOR STÁŽE doc. Mgr. Jan Zukal, Dr., MBA
INSTITUCE Ústav biologie obratlovců
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: Zoologie
Netopýři využívají echolokační signály k orientaci v prostoru a také ke komunikaci. U druhů s velkým areálem rozšíření jsou známy lokální dialekty, nicméně variabilita na regionální úrovni není doposud studována. V rámci stáže bude realizován výzkum variability echolokačních signálů netopýra vodního a netopýra rezavého v rámci Moravy.
Hlavní město Praha Dějiny umění

3.09.03 Typologie pramenů k dějinám hudební kultury v Čechách v letech 1550-1630

LEKTOR STÁŽE prof. PhDr. Petr Daněk, PhD.
INSTITUCE Ústav dějin umění
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 10
V rámci stáže bude student pracovat s různými typy notovaných pramenů k dějinám hudební kultury v Čechách v tzv. předbělohorském období. Seznámí se s jejich typologií, způsobem vzniku a užívání, bude se zabývat různými notačními systémy a způsoby dobového provozování. Součástí bude i studium základní literatury k tématu.
Hlavní město Praha

1.99.07 Vlastnosti materiálů na bázi zinku pro implantologii

LEKTOR STÁŽE Ing. Jaroslav Čapek, Ph.D.
INSTITUCE Fyzikální ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: Obor stáže: Materiálové inženýrství
Slitiny zinku patří k materiálům, které jsou v posledních letech intenzivně studovány jako kandidáti pro výrobu vstřebatelných (biodegradabilních) implantátů. Takové implantáty by výrazně zkrátily dobu léčení a omezily by některé negativní účinky implantátů vyrobených z inertních materiálů. Čistý zinek bohužel nedosahuje vhodných mechanickým vlastností. Tento problém je však možné řešit vhodným legováním a následným tepelně-mechanickým zpracováním těchto materiálů. Náplní práce v rámci této stáže bude studium vlivu složení a tepelně-mechanického zpracování na mikrostrukturu, mechanické a korozní vlastnosti vybraných zinkových slitin.
Středočeský kraj Popularizace vědy

3.29.05 Jak přiblížit vesmír běžným pozemšťanům aneb popularizace na Astronomickém ústavu

LEKTOR STÁŽE Pavel Suchan
INSTITUCE Astronomický ústav
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
POZNÁMKA: Popularizace vědy v oboru astronomie. Místo výkonu stáže bude na pražském pracovišti i na hvězdárně v Ondřejově.
K čemu by byl výzkum, kdyby se o něm nikdo nedozvěděl? A to ne jenom inženýři, lékaři a další, kteří objevy uvádějí do praxe, ale i všichni ostatní. Ať ví, k čemu je věda a co nám přináší. Na našem ústavu se popularizaci vědy a propagaci našich výzkumů podrobně věnujeme. Desítky akcí pro veřejnost v průběhu roku včetně těch největších, web, tiskové zprávy pro novináře, televize a rádia. Máme nejnavštěvovanější facebook ze všech ústavů Akademie věd. Je co se od nás naučit, ale je co zlepšovat. Rádi sdílíme naše zkušenosti a rádi budeme spolupracovat s mladým člověkem, který se něco naučí a nám pomůže dostat se více do světa lidí, zvláště těch mladých. Hranice téměř nemáme...

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Tadeáš B., 17 let

fotografie studenta Bednarz Tadeáš

Stáž: 3.29.03 Je důležité mít dobré popularizátory vědy: proč se to neučit již teď !
Škola: Gymnázium a Obchodní akademie Orlová, p. o.

Další informace

Diana B., 17 let

fotografie studenta Bergerová Diana

Stáž: 1.22.01 Dynamika dynamických systémů
Škola: AG Štěpánská

Další informace

Jindřich B., 19 let

fotografie studenta Bouška Jindřich

Stáž: 1.15.16 Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla
Škola: Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České Budějovice, Dukelská

Další informace

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš se přihlásit, na kolik stáží chceš, ale chodit pak můžeš jen na jednu stáž.

Co když budu přijat na více stáží?

Na více stáží najednou Tě vybrat nemůžou, protože hned, jak si tě vybere jeden lektor, ostatním lektorům zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné až do 30. listopadu. Poté si lektoři budou z přihlášek vybírat své stážisty. Výsledek se tedy dozvíš v druhé polovině prosince.

Co mám přiložit jako reference k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale určitě pomohou lektorům při rozhodování, koho si na stáž vybrat. Můžou to být diplomy, certifikáty, doporučující dopis od učitele a další. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí?

Stačí, pokud máš o téma stáže zájem a jsi připraven/a si spoustu nových věcí vyzkoušet a naučit se je. Všechny stáže jsou pro žáky středních škol a gymnázií a lektoři s tím počítají. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš nebo čemu se věnuješ a na jaké úrovni.

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží i v červenci a srpnu. Ale pokud by pro Tebe a lektora bylo obtížné najít v létě společný termín, můžeš si chybějící stáž nahradit třeba v září.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.