Akademie věd ČR

Buď hrdinou své doby!

Buď na rok VĚDCEM v Akademii věd ČR. Přihlas se na STÁŽ a vyzkoušej si, jak se dělá věda!

student
smouha

Nabízíme roční vědecké stáže pro talentované středoškoláky na špičkových pracovištích Akademie věd ČR. Přihlas se a nastartuj svoji vědeckou kariéru.

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

Středoškoláci představili výsledky svých stáží na online konferenci Otevřené vědy 2020

Přehlídka výsledků stážistů Otevřené vědy letos proběhla díky nepříznivé epidemiologické situaci online. Ve čtvrtek 26. listopadu se virtuálně sešli, nejen absolventi stáží letošního ročníku, ale samozřejmě také odborná porota, která prezentace studentů hodnotila. Letos se studentské vědecké konference zúčastnilo 74 talentovaných mladých vědců. Studenti představili porotě témata, jimž se věnovali během svých ročních stáží a především výsledky ke kterým ve svém bádání dospěli.

Jak vidí svou budoucnost ve vědě naši tři letošní ambasadoři? Rozhovor o studiu, vědě i kariéře

Letos jsme přizvali hned tři mladé talentované mladé lidi, které baví věda, aby nám pomohli ukázat vám, jak věda dokáže být krásná, svobodná a inspirující. Nyní se tak na našich sociálních sítích můžete častěji setkávat se sourozenci Lukačevičovými–Honzou a jeho mladší sestrou Anetou. Oba působí jako vědci na pracovištích Akademie věd ČR a oběma věda učarovala natolik, že v ní vidí svou budoucnost. Třetí ambasadorkou se stala vysokoškolačka Tereza Koubková, která je na sociálních sítích známá jako Holka z Letné. Nám se zalíbila především tím, že se kromě studia přírodních věd se věnuje propagaci vědy a pomáhá středoškolákům, jak se správně učit, ale i připravit se na maturitu. Přečtěte si rozhovor o jejich cestě k vědě i plánech do budoucna.

„Věda mi poskytuje prostor k rozvoji sebe sama a překonávání výzev, což je zábava. Poskytuje mi, ale i možnost dělat něco užitečného, co může jednou mít pozitivní dopady na společnost,“ říká Denis Cmunt.

Denis Cmunt absolvoval stáž Otevřené vědy na Fyziologickém ústavu AV ČR v roce 2012. Zabýval se tehdy studiem genů podílejících se na specifických vlastnostech kvasinek. Stáž ho tehdy mimo jiné nadchla také proto, že díky ní konečně dokázal nalézt odpovědi na své zvídavé otázky. Práce v laboratoři mu otevřela zcela nové obzory. Díky tomu, že na své stáži mohl zkoumat bakterie, kvasinky a DNA pěkně zblízka, oblíbil si mikroskopování a začal přemýšlet o biologii a chemii jinak než většina jeho vrstevníků - na molekulární úrovni. Jak dnes vzpomíná na svou stáž? A jak na něj dodnes vzpomínají jeho lektorky z Fyziologického ústavu?

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.