Aktuality

05. 08. 2020

Alan Liška před téměř 15 lety vykročil do neznáma, když jako jeden z prvních středoškoláků vstoupil na půdu Akademie věd ČR. Přivedla ho sem touha po poznání a zvídavost. Před pár týdny za svou vědeckou práci získal Prémii Otto Wichterleho, ocenění, které je každoročně udělováno mladým vědcům do 35 let za jejich výjimečný přínos české vědě. Říká, že si dnes vlastně plní sen z dob středoškolských studií. Jaká byla jeho cesta k vědě? Proč zůstal věrný chemii i Akademii věd? Přečtete si v rozhovoru…

23. 07. 2020

Talentovaná středoškolačka Natálie Pořízková se stáže Otevřené vědy zúčastnila v roce 2019. Tehdy ještě jako studentka Gymnázia Postupická v Praze docházela na Fyziologický ústav AV ČR v pražské Krči. Věnovala se zde, pod vedením lektorky Ing. Olgy Zimmermannové, Ph.D., tématu: Studium struktury a funkce Na+/H+-antiportních systémů v eukaryotních buňkách. Povídali jsme si s Natálií Pořízkovou o její stáži a tom, jak ovlivnila její budoucnost. 

17. 06. 2020

Barbora Wallenfelsová se letos rozhodla, že si své středoškolské studium zpestří vědou a uměním. Ke svým běžným povinnostem si studentka z Českého Brodu přibrala ještě stáž Otevřené vědy. Na stáži v Ústavu dějin umění AV ČR se věnuje propagaci a popularizaci vědy a umění.

10. 06. 2020

V srpnu již tradičně pořádáme Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená pedagogům přírodních věd na základních i středních školách. Formou zajímavých workshopů se naučíte spoustu nových a zábavných pokusů, které můžete hned v září vyzkoušet se svými žáky. Získáte spoustu tipů na pomůcky, interaktivní programy i aktivity a načerpáte inspiraci také od svých kolegů a kolegyň z celé republiky.

04. 06. 2020

Studentka hustopečského gymnázia Nikol Dunajová se v loňského roce zúčastnila stáže Otevřené vědy pod názvem Mikrostruktura spálených a nespálených kostí zvířat z poslední doby ledové. Připomínala její stáž scény z amerického filmu o Laře Croft? Jak vlastně probíhá taková archeologická stáž a co všechno se na ní můžete naučit?

27. 05. 2020

Hana Bernhardová je teprve osmnáctiletá nadějná vědkyně. Inspirovala svoji skoro-sestřenici natolik, že se Tereza Hanáková rozhodla také zapojit do vědeckého bádání a přihlásila se stejně jako ona na stáž Otevřené vědy. Obě dívky spojuje nejen vzdálená rodinná přízeň, ale především láska k vědě.

22. 04. 2020

Stáže Otevřené vědy běží od ledna 2020 na více než 32 pracovištích Akademie věd ČR. Ani nouzový stav a karanténa nejsou v případě některých stáží překážkou a pokračují dál online. Někde to ale zkrátka dost dobře nejde. O tom jak stážisté tráví dobu koronavirovou, jsme si popovídali se dvěma z nich...

01. 04. 2020

Od ledna 2020 zahájilo 161 talentovaných středoškolských studentů svoji kariéru stážisty v Akademii věd ČR. Čeká je dvanáct měsíců, během ketrých si vyzkouší vědeckou práci na vlastní kůži. Pod vedením 86 lektorů z řad vědeckých pracovníků AV ČR se budou věnovat 97 výzkumným tématům.

06. 04. 2020

Aktuální témata i vědecké evergreeny, jak jste je dosud neviděli – totiž NEZkresleně! V průběhu roku 2020 se můžeme těšit na pátou řadu NEZkreslené vědy, která zahrnuje celkem 7 zcela nových dílů. Díly budou postupně zveřejněny na YouTube kanále a Facebooku Otevřené vědy. Pátá série odstartuje premiérovým dílem, který nese název Voda.

13. 03. 2020

V roce 2020 se otevřou brány pracovišť Akademie věd ČR již po patnácté. Talentovaní středoškoláci si pod hlavičkou Otevřené vědy vyzkouší vědeckou práci v praxi. Pro příští rok vypsalo stáže 93 lektorů z 32 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 105 témat ze všech vědeckých oborů. Obdrželi jsme  více než 1000 přihlášek.