Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Vendula N., 17 let

fotografie studenta Nováková Vendula

Stáž: 3.26.01 Ženy a muži v české společnosti
Škola: Gymnázium Uherské Hradiště


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Velmi se mi zalíbila myšlenka projektu, který chce vzdělávat mladé lidi a dát jim tak unikátní příležitost se zúčastnit něčeho, co jim dá mnoho nových zkušeností. Myslím si, že pro mě jakožto studentku, která touží vědět více, je Otevřená věda jedinečnou příležitostí začít se mimoškolně rozvíjet v oboru, kterému se hodlám v budoucnu plně věnovat. Je to skvělá možnost, jak získat nejen teoretické zkušenosti, ale také spoustu těch praktických, jež jsou nezbytné. Zároveň jsem chtěla poznat nové lidi, kteří směřují podobným směrem jako já. A proč mě konkrétně tato stáž láká nejvíce? Nadchla mě tím, že se věnuje mužům a ženám ve společnosti, což je téma, které mě v myšlenkách provází už od malička. Genderová problematika se totiž týká každého z nás. Já bych se nad ní chtěla více zamýšlet a věnovat jí tak více pozornosti. Potěšilo by mě získat znalosti a zkušenosti od profesionálů, kteří se touto tématikou zabývají a mohou mě mnohému naučit. Po maturitě bych na univerzitě chtěla studovat obor, který sociologii zahrnuje, a poté bych společnost ráda zasvětila o jejímu významu.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
I kdybych měla neomezené možnosti, nevynalezla bych vůbec nic. Mnoho potenciálních vynálezů by v mnoha ohledech jistě dokázalo zachránit hodně, ale kdybychom je na svět dokázali přivést pouhým lusknutím prstů, byl by náš svět podle mého názoru ještě horší, než je. Špatné události, které se dějí v našich životech, nás nutí zamýšlet se nad spoustou důležitých věcí. V podstatě nás dělají lepšími, silnějšími a snaživějšími lidmi. Já si myslím, že všechno má svůj čas a taky místo, a že se všechno děje z nějakého důvodu. Pokud na světě ještě něco nebylo vynalezeno, tak to tu zkrátka prozatím nemá místo.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Jak už jsem zmínila, tak se především zajímám o genderovou problematiku, ve které se snažím sebevzdělávat. Ve škole mě nejvíce baví společenské vědy, biologie a cizí jazyky. Když mohu a mám příležitost, snažím se zpříjemnit čas seniorům formou rozhovoru. Dále mě baví cestovat, poznávat nová místa a kultury, pěší turistika, různé druhy sportu jako je tenis, volejbal a jízda na kole, zlepšování se v cizích jazycích, vaření a pečení, přátelé a poznávání nových lidí, sadba a péče o květiny, poslouchání klasické hudby.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.