Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Eliška D., 17 let

fotografie studenta Durstová Eliška

Stáž: 1.15.04 Měření ionizujícího záření
Škola: Gymnázium Dvůr Králové nad Labem


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Chtěla bych se dozvědět něco více o ionizujícím záření. Zjistit důvody, proč a jak se věci v přírodě dějí. V minulosti mě toto téma velmi zaujalo, což je také důvod, proč jsem si vybrala tuto stáž. Kromě toho mám pocit, že ve středoškolské fyzice a chemii se tomuto tématu nevěnuje zase tolik prostoru a všechny informace jsou spíše povrchní a základní, což je více než pochopitelné. Jsem si vědoma, že v dnešní době internetu není žádný problém se vzdělávat samostudiem, ale stáže mi přijdou jako skvělá příležitost se učit jinak, než je tomu ve škole. Dále mě zaujala možnost prezentovat a psát si deník. Považuji to za více než cenné zkušenosti.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Odpověď na tuto otázku je pro mě velmi složitá. Jako první mě napadl nějaký zázračný lék na nemoci ( např. AIDS, šetrnější léčba rakoviny), protože by to nepochybně zachránilo spoustu životů. Jiná věc je, zda by se poté lidé ještě více nespoléhali na léky, než je tomu dnes.
Jako další mě napadlo něco, co by pomáhalo pěstovat plodiny šetrnějším způsobem, nevyčerpávalo půdu. Něco na principu gelu, který by se však využíval standardně, tedy nebyl by drahý a nezpůsoboval by tolik problémů.
Co mi však v dnešní době přijde jako velmi lukrativní obor jsou průkopy v oblasti energetiky. Pokud bychom byli schopní využívat tokamaky k výrobě energie, bylo by to skvělé.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Fyzika, čtení, hudba, hra na klavír, zpěv, malování, procházky se psem, vaření, pečení, rekreační běhaní

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.