Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Magdalena R., 17 let

fotografie studenta Rusová Magdalena

Stáž: 1.99.07 Vlastnosti materiálů na bázi zinku pro implantologii
Škola: PORG - gymnázium a základní škola, o.p.s.


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Ve svém volném čase se chci věnovat vědecké činnosti, protože se zajímám o přírodní vědy a baví mě práce v laboratoři. Chtěla bych se účastnit vědeckého výzkumu, věnovat se tomu, co mě baví, profesionálně. V budoucnu bych ráda studovala přírodní vědy a stáž mi může poskytnout zkušenosti v této oblasti.
V budoucnu bych chtěla vyvíjet nové materiály a léčiva, proto mě na této stáži zaujal už její obor - materiálové inženýrství, kterým bych se ráda zabývala. Navíc mě zaujala tématika biodegradabilních, vstřebatelných implantátů, se kterými bych se chtěla více seznámit. Mám zájem o to podílet se na výzkumu zinkových slitin, protože mám pocit, že tento projekt má smysl. Chtěla bych zkoumat vliv různých faktorů na vlastnosti a mikrostrukturu slitin zinku.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Vyvíjela bych léčiva na nemoci, které doposud nemůžeme léčit, nebo bych vynalezla nové, výhodnější a méně nákladné způsoby výroby léků na rozšířené a závažné nemoci. Chtěla bych pomáhat zachraňovat lidské životy, zejména tam, kde je to potřeba, kam se nedostává dostatek pomoci (a léků).

3. Tvoje záliby, koníčky:
Ráda čtu a poznávám nové věci. Ve svém volném čase také provázím na zámku nebo sportuji, dělám lezení a jógu. Ráda tvořím, vyrábím s malými dětmi, vařím. Baví mě i škola - přírodní vědy, hlavně chemie, biologie a fyzika.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.