Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Daniel M., 17 let

fotografie studenta Moravec Daniel

Stáž: 1.15.10 Simulace šíření elektromagnetických vln v nehomogenních strukturách
Škola: The English College in Prague


1. Proč ses přihlásil do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Zhruba před týdnem jsem se dozvěděl o studentském programu pořádaných Otevřenou Vědou v roce 2020. Když jsem si projížděl seznam stáží a narazil na vaší, moc mne zaujala. Od doby, kdy jsem minulý rok k Vánocům dostal knihu Introduction to Electrodynamics od autora David J. Griffiths, jsem naprosto fascinován elektrodynamikou a jejím širokým využitím. Je to jedna z mých oblíbených fyzikálních disciplín. Baví mě se učit o nových poznatcích fyziky a experimenty, které popisujete jsou pro mě velkým snem a moc rád bych se na nich chtěl podílet.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Vynalezl bych robotický systém pro vyklízení kosmického smetí, jelikož jeho počet narůstá a mohly by být problémy srážek s dalšimi kosmickými objekty.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Mezi mé zájmy v oblasti vědy patří především matematika, fyzika a programování. Ve svém volném čase řeším zajímavé problémy těchto vědních odvětví a velice rád je propojuji. Nedávno jsem například programoval grafické znázornění matematických posloupností tvarů a algoritmů. Dvakrát měsíčně chodím na matematické semináře Marka Valáška (https://mathematicator.com/) a občas i na konzultace z fyziky k prof. Ing. Gocemu Chadzitaskosovi (goce.chadzitaskos@fjfj.cvut.cz), který mi vysvětluje různé koncepty částicové fyziky a kvantové mechaniky. Zatím je to na mě celkem složité, ale věřím, že by mi vaše stáž pomohla všemu více porozumět. Jinak mám rád sport, například lyžování a karate.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.