Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Vendula Š., 17 let

fotografie studenta Šilhánová Vendula

Stáž: 2.05.05 Molekulární aspekty květního vývoje u dvoudomých rostlin
Škola: Friedrich-Schiller-Gymnasium Pirna


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Projekt otevřená věda mě zaujal, protože bych chtěla získat nové zkušenosti a rozhled. Zaujala mě práce s geny a analýza získaných dat. Myslím si, že je genetika oborem budoucnosti. Chtěla bych si zkusit vést vlastní projekt v laboratoři pod vedením lektora.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Vynalezla bych genovou terapii, která by byla finančně dostupná každému pacientovi. Neměla by žádné nežádoucí účinky a neinteragovala by s nechtěnými úseky DNA. Byla by praktickým řešením pro léčbu nádorových bujení a závažných onemocnění.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Ráda čtu (vědecké časopisy pro veřejnost o biologii, zeměpise a historii, miluju Karla Čapka a Jacka Londona). Gymnázium v Pirně mě plně zaměstnává, mnoho času se musí věnovat v přípravě na další den. Ve volném čase hraji na klavír, příčnou flétnu, věnuji se malbě,kresbě a v taneční škole navštěvuji hodiny společenského tance.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.