Probíhá přihlašování na Studentské vědecké stáže 2020

V roce 2020 se otevřou brány pracovišť Akademie věd ČR již po patnácté. Talentovaní středoškoláci si pod hlavičkou Otevřené vědy vyzkouší vědeckou práci v praxi. Pro příští rok vypsalo stáže 93 lektorů z 32 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 105 témat ze všech vědeckých oborů. Obdrželi jsme  více než 1000 přihlášek. Zájem studentů i letos vysoce převyšuje nabídku. Přesto je šance, že se do vědeckého bádání zapojí více nadaných středoškoláků. Lektoři si totiž mohou vybrat na jednu stáž až tři studenty. Rozhodování lektorů, které studenty si pro své stáže vyberou, probíhá až do konce prosince 2019.

 Nejvíce stáží vypsali vědci z Fyzikálního ústavu AV ČRÚstavu organické chemie a biochemie AV ČR a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Letos k nejoblíbenějším tématům patřily stáže zaměřené na chemii, lékařské vědy, fyziku, biologii a biochemický výzkum. Bezmála 50 přihlášek přijali organizátoři na následujících pět stáží:

 
1. Studium mechanismů, kterými acetylcholin ve striatu řídí naši schopnost odnaučit se staré a naučit se nové
Lektorka: Helena Janíčková
 
2. Využití v diamantů v biomedicíně
Lektorka: Veronika Benson
 
3. Polymerní nanovlákenné nosiče pro tkáňové inženýrství kosti
Lektorka: Karolína Vocetková
 
4. Jak a z čeho se děti učí svůj mateřský jazyk
Lektorka: Chládková Kateřina
 
5. Věda na stopě zločinu
Lektor: Magda Zlámalová
 
Zájem o stáže v humanitních oborech a v oblasti popularizace vědy narůstá
Stále více aktivněji se o stáže zajímají i humanitně zaměřená pracoviště. Ústav dějin umění AV ČR vypsal pro příští rok pět stáží, zapojil se i Ústav státu a práva AV ČRSociologický ústav AV ČRFilosofický ústav AV ČRPsychologický ústav AV ČR a mnoho dalších. Věříme, že se podaří nabídku humanitně zaměřených stáží pro příští ročník dále rozšiřovat, protože zájem studentů je stále vysoký.
 
První setkání s vědou a vzdělávání studentů
Stážisté Otevřené vědy se aktivně zapojí do výzkumu na pracovištích Akademie věd ČR i se naučí vědu prezentovat a popularizovat. Na Veletrhu vědy, který se uskuteční od 4. do 6. června 2020, čekají stážisty odborné přednášky. Budou mít příležitost zapojit se také do popularizačních aktivit přímo na stánku Otevřené vědy nebo svého vědeckého pracoviště.
 
Studentské stáže
Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem v Akademii věd ČR v současnosti pracujeme, jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty. Akademie věd ČR je pořádá pod hlavičkou projektu Otevřené vědy. Projekt vzniká s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Těšíme se na nové tváře, nápady a výsledky, které nadcházející 15. ročník Otevřené vědy přinese.
 
Více informací najdete také na: 
Facebook: @otevrenaveda.cz
Instagram: #generacevedy