Jak stážisté tráví nouzový stav? Vědou a psaním článků!

Stáže Otevřené vědy běží od ledna 2020 na více než 32 pracovištích Akademie věd ČR. Ani nouzový stav a karanténa nejsou v případě některých stáží překážkou a pokračují dál online. Někde to ale zkrátka dost dobře nejde. Aktivní studenti ale nezahálí a věnují se nejen samostudiu, ale také dalšímu bádání. Někteří z nich se také zapojili do naší výzvy a zkusili si o svém vědeckém úsilí napsat článek do rubriky The Student Times, který je součástí webu E15. O jejich zkušenosti a o tom, jak tráví dobu koronavirovou, jsme si popovídali se dvěma z nich. 

 

Ondřej Běhan studuje na Gymnáziu Otokara Březiny a Střední odborné škole v Telči. Navštěvuje stáž Otevřené vědy pod názvem: Syntéza nanoporézních koordinačních polymerů, která probíhá pod vedením RNDr. Jana Demela v Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži u Prahy. Zeptali jsme se Ondřeje na pár otázek: 

Baví tě tvoje stáž? Vybral sis dobře?

O: Rozhodně! I když nebylo lehké vybrat si z nepřeberného množství zajímavých stáží.

Co tě na stáži baví úplně nejvíc?

O: Je těžké vypíchnout jednu věc, která je na stáži nejlepší. Nejvíce se mi asi líbí možnost pracovat s nevšedními chemikáliemi na velice zajímavém výzkumu. Navíc mám skvělého lektora a spolustážistku.

Už víš, co budeš studovat na vysoké škole?

O: V tomhle ohledu zatím nemám moc jasno. Samozřejmě se nabízí obor chemie, ale ve hře mám také práva. Na rozhodnutí mám ale ještě rok, pokud se do té doby nerozhodnu, tak skončím asi u aplikovaného práva v chemii.

Jak trávíš nouzový stav?

O: Spořádaně doma. Ze školy nám naštěstí moc úkolů nechodí, takže mám čas věnovat se jiným věcem, což je fajn vzhledem ke krásnému počasí. Smutné ale je, že není možné navštěvovat stáže. A aby nezakrněly mé chemické dovednosti, tak jsem si udělal takovou malou laboratoř na zahradě.

Ondřej Běhan má skutečně širokou škálu zájmů. Svědčí o tom i fakt, že jeho příspěvek pro Cyklus Otevřená věda v rubrice The Student Times vůbec nebyl o chemii, ale článek o americké politice za přečtení určitě stojí.

Jaká byla tvoje zkušenost se psaním článku pro The Student Times?

O: I když se zpočátku zdálo, že to bude jednoduché, v praxi to pro mě zas tak jednoduché nebylo. Zkušenost to ale byla určitě skvělá a rozhodně bych každému doporučil to zkusit. Jakékoli zkušenosti s publikováním textů se v budoucnu určitě hodí. Momentálně pracuji na dalším článku, který bude konečně o vědeckém tématu. 

Na co se teď nejvíc těšíš?

O: Teď se nejvíc těším, až bude po všem. Všechno bude normálně fungovat a budeme si žít hezky jako před touto „apokalypsou".

Jeho kolegyně, stážistka Anna Urushadze, studuje na Gymnáziu Botičská v Praze. V roce 2020 dochází na stáž Otevřené vědy: Studium mechanismů, kterými acetylcholin ve striatu řídí naši schopnost odnaučit se staré a naučit se nové, pod vedením MUDr. et Mgr. Heleny Janíčkové, Ph.D., ve Fyziologickém ústavu AV ČR v Praze-Krči.

Zeptali jsme se i Anny, jak ji baví stáž a jak tráví koronavirové období…

Baví tě tvoje stáž? Vybrala sis dobře?

A: Rozhodně jsem si vybrala dobře a vždy, když jdu do ústavu (pozn. Fyziologického ústavu AV ČR), tak se tam moc těším. Zásluhu na tom má i moje lektorka, paní doktorka Helena Janíčková, která mě svým nadšením pro striatum a svým trpělivým přístupem opravdu strhla.

Co tě baví na stáži úplně nejvíc?

A: Opravdu jsem nečekala, že se v rámci stáže seznámím s mnoha laboratorními technikami, o kterých jsem třeba jen slyšela ve škole. Také mě baví hrabat se v článcích a dozvídat se více o tématu mé stáže. Sice to zabere docela dost času, ale přijde mi úžasné číst si o tom, jak funguje mozek. Nejvíc mě na stáži asi baví behaviorální testy, které provádíme na myších a příprava preparátů na mikroskopování.

Už víš, co budeš studovat na vysoké škole?

A: Ještě si nejsem zcela jistá, jaký obor bych chtěla přesně studovat, ale řekla bych, že stáž mi v tomto ohledu velice pomohla. Ujasnila jsem si totiž, že bych chtěla dělat něco s mozkem a zároveň bych chtěla pomáhat ostatním. V úvahu by tedy přicházely medicína, neurovědy nebo třeba psychologie, ale ještě nejsem definitivně rozhodnutá.

Jak trávíš nouzový stav? 

A: Nouzový čas trávím poměrně obyčejně. Především dělám úkoly do školy, ale také se snažím dodělat všechny resty, které jsem si za poslední dobu nashromáždila. V neposlední řadě také nesmím zapomenout na svoji stáž, kde se snažím nezaostat a číst si dostupné a nejčerstvější články.

Jaká byla tvá zkušenost se psaním pro The Student Times? 

A: Psát pro The Student Times, byla velice zajímavá zkušenost a doporučila bych to každému, kdo by se chtěl podělit se širokou veřejností o téma, které ho baví. Osobně mi to pomohlo opět si utřídit myšlenky a znalosti. Navíc je to pěkné mít svůj článek online, zvlášť když je to o tom, co vás baví a zajímá. 

Anna Urushadze se pro cyklus Otevřená věda rozepsala o tématu své stáže: Striatum – (Ne)známá část mozku

Na co se teď nejvíc těšíš?

A: Snažím se plnit si svá malá přání každý den, takže to, co jde, tak si splním, a tak se nedostává moc prostoru na těšení. Ale i tak se už se těším, až budu zase moct jet přecpaným autobusem 138 do Fyzikálního ústavu v Praze-Krči.

Děkujeme oběma stážistům za rozhovor. Na další články z cyklu Otevřená věda v rubrice The Student Times se můžete těšit už brzy!