Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a stážistkami a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.

Adéla K., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Pozorování a fotodokumentace rostlinných povrchů
Ústav: Botanický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium, obchodní akademie a jazyková škola Hodonín


1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR jsem se přihlásila, protože mě tato nabídka, již při prvním pohledu velmi zaujala, už dlouhou dobu mě láká nějaká vědecká činnost, jako je právě tato stáž, jelikož nám ve škole ve značné míře chybí. Téma této stáže je mi velmi blízké, jelikož miluju přírodu, miluju její pestrost a barevnost. Baví mě také fotit právě rostliny, ať už jsou to plody, květy, či celé tělo rostliny ať už na jaře na podzim, nebo i v zimě.

2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
Vynalezla bych umělý „čich“, nebo spíše umělé čichové buňky, ačkoli je tento smysl pro některé lidi nepodstatný a je hodně upozaďovaný, v našem životě hraje velkou roli, a myslím si, že lidé bez čichu přicházejí ve svém životě o „hodně“. Jasně, věřím, že slepota, či hluchota může být 100x horší, ale i tak bych nenechávala čich v pozadí. Pro mě osobně je důležitá například čichová paměť, která mi pomáhá se znovu vybavením vzpomínek, lidí, prostředí, zážitků, jídla. Právě onu věc tito lidé trpící anosmií zažít nemohou. A právě tímto vynálezem bych se jim pokusila zvýšit kvalitu života.

3. Vaše záliby, koníčky:
Baví mě práce s dětmi a mládeží. Plně se věnuji skautingu, hře na trumpetu, psí agility, pořádání akcí (skauting).

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.